Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 5 stycznia 2018, 11:30

Nie tylko Wiedźmin – polska fantastyka godna gier

Po premierze Wiedźmina 3 zaczęto się zastanawiać, jakie światy znane z kart książek można przenieść do gier jako następne. Nasza poprzednia lista oczywiście nie wyczerpywała tematu, dlatego teraz mamy kolejne dziesięć propozycji.

Spis treści

Wilkozacy – Rafał Dębski

Gatunek: historyczne fantasy

Wracamy do poważniejszych klimatów, niemal lirycznych. Rafał Dębski to taki uniwersalny żołnierz polskiej fantastyki, który odnajdzie się praktycznie w każdym gatunku (sensacje i kryminały też pisywał z powodzeniem), i choć nie jest tak popularny jak Andrzej Sapkowski czy Jarosław Grzędowicz, jego dzieła zasługują na uwagę deweloperów szukających inspiracji. Zwłaszcza teraz, gdy obok gier AAA do głosu doszły ambitne pozycje niezależne. I dla tych drugich idealnym materiałem byłby cykl Wilkozacy.

Dębski kreśli na kartach swoich powieści historię stada wilkołaków innego niż wszystkie. Członkowie watahy nie toczą konfliktu ze swoją naturą. Są silni, dzicy i walczą do końca. Za rodzinę, za grupę. Dla królów też im się zdarzało. Ale najważniejsze – walczą, by przetrwać. Ich prawa są nieubłagane. Żyją na Ukrainie, głęboko pośród stepów, tam, gdzie do niedawna ludzka noga rzadko stawała. Jednak w XVII wieku, czasie wyjątkowych niepokojów, nawet ich siedziby narażone są na niebezpieczeństwo.

Wilkozacy to dramatyczna historia o rodzinie, przetrwaniu i wyjątkowo okrutnych konfliktach. Oraz o kawałku naszej historii, pokazanym z domieszką fantastyki, horroru i z lekko poetyckim, gorzkim zaśpiewem. Bohaterów jest tu wielu – zmiennokształtnych, jak i mniej niezwykłych – ale wszyscy są bardzo ludzcy, choć często mówimy o bardzo różnych obliczach człowieczeństwa.

JAKA TO GRA WIDEO?

Wyobrażam sobie, że dla Wilkozaków idealną konwencją byłaby hybryda strategii i RPG w stylu The Banner Saga. Historia podróży, historia o przetrwaniu w pięknej, odpowiednio skrojonej oprawie, z niełatwą walką i trudnymi wyborami moralnymi.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz polską fantastykę?

Tak
88,4%
Nie
11,6%
Zobacz inne ankiety
Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki
Filmowe ekranizacje, po których sięgniecie po książki

Macie tak, że po obejrzeniu dobrego filmu rodzi się w Was potrzeba dowiedzenia się czegoś więcej o jego fabule czy postaciach? Ja mam – zwykle w przypadku udanych ekranizacji. Dlatego po seansie lubię sięgnąć do źródła.

Najlepsze filmowe ekranizacje książek
Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Są książki, których zekranizować się nie da. Nawet jeśli się da, kinowy seans pozostawia uczucie niedosytu, a często i rozczarowania. Istnieją jednak takie dzieła literackie, które na ekranie wyglądają tak samo dobrze albo i lepiej niż na papierze.

Świat Wiedźmina to Twój skarb, Netflixie. Nie schrzań tego
Świat Wiedźmina to Twój skarb, Netflixie. Nie schrzań tego

Netflix zapowiedział kolejny serial w uniwersum Wiedźmina i tym razem nie zamierza opierać się na książkach. Czy mamy zacząć się bać? Nie wiem, ale pewne obawy możemy rozwiać (albo i nie) już teraz.