filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 3 lutego 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Kultowe polskie filmy, które z dumą możemy pokazać na Zachodzie

Tym razem wyłowiliśmy trzynaście perfekcyjnych pereł z morza polskiej kinematografii. To takie tytuły, które z dumą moglibyśmy pokazać widzom na Zachodzie.

Spis treści

Prawo i pięść

  1. Reżyser: Edward Skórzewski i Jerzy Hoffman
  2. Rok produkcji: 1964
  3. Gatunek: western
  4. Gdzie obejrzeć: TVP VOD, Ninateka

„Najlepszy polski western”, „polskie »W samo południe«” czy „western jakich mało”. Tak wiele razy określano Prawo i pięść, tę niecodzienną perłę polskiej kinematografii, która lawiruje gdzieś między sztucznym teatralnym filmem kowbojskim a produkcją z niezwykle ogromnym ładunkiem emocjonalnym.

Gęsty klimat Prawa i pięści pochłania widza już od początkowych minut. Twórcy ukazują coś w rodzaju polskiego Dzikiego Zachodu, a ta nasza swojska konwencja jest cholernie przekonująca. Fabularne założenie filmu jest proste: główny bohater, Andrzej Kenig (Gustaw Holoubek), wraz z grupą szabrowników wybiera się na jeszcze niezabezpieczone, bezprawne, powojenne Ziemie Odzyskane. Protagonista prędko zdaje sobie sprawę, że trafił do bandy niezbyt przyjemnych bandziorów. Jak zachowa się w sytuacji, kiedy zrozumie, że jest zagrożony?

Zostało jeszcze 55% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej