Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Cyberpunk 2077 Publicystyka

Publicystyka 21 czerwca 2021, 17:36

autor: Adam Bełda

Czy cyberpunk jest możliwy? Kopiowanie umysłu to trudna sprawa

Johnny Silverhand zapisany na „pendrivie” stał się główną osią fabuły polskiego erpega Cyberpunk 2077. Czy jednak przenoszenie świadomości do chipa kiedyś będzie w ogóle możliwe?

Spis treści

Mózg z tworzyw sztucznych

Stworzenie modelu ludzkiego mózgu to nie wszystko. Trzeba jeszcze mieć go na czym zapisać. Problem w tym, że neurofizjologia okazuje się dość słabo kompatybilna z dzisiejszą informatyką. Współczesne procesory użytkowe mają od kilku do kilkunastu rdzeni i obsługują podobną liczbę wątków. Rdzenie to tak naprawdę osobne jednostki obliczeniowe, które zdolne są do niezależnego od siebie przetwarzania informacji z zawrotną prędkością miliardów operacji na sekundę. Przykładowo procesor, którego używam do pisania tego tekstu (AMD Ryzen 7 3700X), dysponuje ośmioma rdzeniami, z których każdy taktowany jest z częstotliwością 3,6 GHz (czyli 3,6 miliarda razy na sekundę).

Współczesne procesory, mimo iż zdolne do imponujących osiągnięć, nie są najlepsze do symulowania tkanki nerwowej. - Czy cyberpunk jest możliwy? Kopiowanie umysłu to trudna sprawa - dokument - 2021-06-21
Współczesne procesory, mimo iż zdolne do imponujących osiągnięć, nie są najlepsze do symulowania tkanki nerwowej.

Komórki mózgowe są za to żałośnie powolne. Refrakcja neuronu, czyli okres, jaki potrzebny jest, aby komórka po nadaniu jednego sygnału była w stanie zdepolaryzować się ponownie, trwa dobre kilkadziesiąt milisekund. Oznacza to, że szczytem marzeń dla pojedynczego neurocytu jest zaledwie sto operacji na sekundę. Jakim cudem jesteśmy w stanie odbierać bodźce z otoczenia, reagować na zagrożenie i abstrakcyjnie myśleć z sensowną prędkością? Neuronów jest w mózgu kilkadziesiąt miliardów i każdy z nich stanowi niezależną jednostkę obliczeniową.

Podczas gdy program komputerowy to kilka bardzo szybko wykonywanych liniowych ciągów poleceń, umysł człowieka kształtują miliardy czy nawet biliony (bo sensowniejsze wydaje się odniesienie do liczby synaps niż komórek) równolegle przetwarzanych procesów. Z technicznego punktu widzenia mózg przypomina bardziej kartę graficzną niż procesor. Od razu uprzedzam – kopanie kryptowalut na mózgach, jakkolwiek pewnie mniej dewastujące środowisko, byłoby głęboko nieetyczne.

Zostało jeszcze 59% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Możesz mieć cybernetyczną rękę, silniejszą od prawdziwej. Bierzesz?

62,8%
Tak
37,2%
Nie
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Czy ludźmi naprawdę da się sterować przy użyciu technologii?
Czy ludźmi naprawdę da się sterować przy użyciu technologii?

Spisek możnych kontroluje wszystkich i wszystko. Czy to możliwe, żeby garstka ludzi kierowała światem? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona.

Cyberpunk to przyszłość? Nie, to już nasza codzienność
Cyberpunk to przyszłość? Nie, to już nasza codzienność

Cyberpunk to wizja przyszłości? Nie, to już nasza codzienność. Jeśli myślicie, że futurystyczne technologie, które pojawiły się najpierw w Cyberpunku 2020, a niedługo zobaczymy je w Cyberpunku 2077, to kwestia przyszłości, to się mylicie.

Dlaczego świat Cyberpunka 2077 jest przestarzały, ale to nie ma znaczenia
Dlaczego świat Cyberpunka 2077 jest przestarzały, ale to nie ma znaczenia

CD Projekt RED tworzy grę o przyszłości na podstawie wizji sprzed 30 lat. Czy to oznacza, że będziemy patrzeć na Cyberpunka 2077 z politowaniem? Niekoniecznie, bo w wielu kwestiach Mike Pondsmith wcale się nie mylił.