Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 lipca 2020, 09:44

Zaskakujące oceny Mass Effect Andromeda na Steam - jest „bardzo pozytywnie”

Mass Effect: Andromeda postrzegane jest jako czarna owca cyklu, więc zaskoczeniem jest ciepłe przyjęcie, z jakim gra spotkała się w serwisie Steam.

Zaskakujące oceny Mass Effect Andromeda na Steam - jest „bardzo pozytywnie” - ilustracja #1
Dzięki premierze na Steamie Mass Effect: Andromeda przeżywa mały renesans.

Miesiąc temu na Steama trafiła wreszcie gra Mass Effect: Andromeda, która wcześniej przez trzy lata dostępna była wyłącznie w serwisie Origin. To dobry moment, aby sprawdzić, jak produkcja poradziła sobie w sklepie firmy Valve. Okazuje się, że spotkała się z zaskakująco ciepłym przyjęciem.

Na Steamie 80% ocen użytkowników gry Mass Effect: Andromeda jest pozytywnych. Taka średnia oznacza, że serwis skategoryzował recenzje graczy jako „bardzo pozytywne”. To spore zaskoczenie, gdyż produkcja uznawana jest za czarną owcę serii. W serwisie Metacritic wersja pecetowa posiada średnią not wystawionych przez media branżowe na poziomie 72%, a w przypadku użytkowników jest to 5.0/10. Są to najgorsze wyniki spośród pozycji z tego cyklu.

Electronic Arts nie podało wyników sprzedaży gry w sklepie firmy Valve, ale płatna wersja serwisu SteamSpy szacuje, że zakupiło ją tam 94 tys. osób, co jest imponującym wynikiem jak na produkcję, która ukazała się w marcu 2017 roku.

W dniu premiery gra spotkała się z dosyć chłodnym przyjęciem. Krytykowano uproszczenia niektórych mechanizmów, rozczarowującą grafikę oraz przede wszystkim fatalny stan techniczny. Seria aktualizacji poprawiła część z najpoważniejszych problemów, ale nie zmieniła diametralnie ogólnego odbioru Mass Effect: Andromeda. Towarzyszyły temu słabe wyniki sprzedaży. W rezultacie produkcja nie doczekała się żadnych dodatków fabularnych, a firma Electronic Arts zdecydowała się na posadzenie serii na „ławce rezerwowej”.

Ciepłe przyjęcie gry na Steamie w pewnym stopniu da się wytłumaczyć faktem, że po trzech latach od premiery osoby, które kupują ten tytuł dobrze wiedzą, w co się pakują. Do tego fanowskie mody minimalizują część problemów gry. Dzisiaj łatwiej jest również przełknąć słabą optymalizację.

Nikt nie będzie próbował przekonywać, że Mass Effect: Andromeda jest niedocenionym arcydziełem, ale widać, że wielu graczy nadal ma dużą sympatię dla tej marki, co dobrze wróży jej na przyszłość. Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia, według których w produkcji jest kolejna część cyklu, choć najpewniej długo jeszcze na nią poczekamy.

  1. Oficjalna cyklu
  2. Recenzja gry Mass Effect: Andromeda – znajoma podróż w nieznane
  3. Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
  4. Mass Effect: Andromeda na Steamie