Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 października 2021, 14:52

Zamieszanie o Hellraisera w Dead by Daylight; wszystko za sprawą NFT

Dead by Daylight dotknęła ostatnio afera powiązana z DLC Hellraiser Chapter. Wszystko to za sprawą współpracy producentów z Boss Protocol i Park Avenue Entertainment. W jej ramach sprzedawany ma być NFT z zawartością pochodzącą z dodatku.

W skrócie:

  1. Zawartość z DLC Hellraiser Chapter do Dead by Daylight ma być sprzedawana w postaci NFT;
  2. jest to wynik współpracy Behaviour Interactive z Boss Protocol i Park Avenue Entertainment;
  3. deweloper zaprzecza jednak, że będzie samodzielnie sprzedawać NFT;
  4. w grę wchodzi również kwestia licencji do marki.

NFT to ostatnio popularny temat. Jest to dość kontrowersyjna metoda na spieniężenie różnych obiektów materialnych lub niematerialnych. Ostatnimi czasy pojawia się ona również w grach. Teraz w ogniu krytyki znalazło się Dead by Daylight oraz wydane do niego DLC Hellraiser Chapter. Wszystko za sprawą komunikatu o sprzedaży zawartości dodatku w postaci wspomnianego, niewymienialnego tokena.

Kolaboracja Behaviour Interactive z Boss Protocol i Park Avenue Entertainment

Cztery dni temu na oficjalnym koncie Dead by Daylight w serwisie Twitter pojawiła się informacja, że producent gry Behaviour Interactive nawiązał współpracę z dwiema firmami – zajmującą się tworzeniem NFT Boss Protocol i posiadającą prawa do marki Hellraiser Park Avenue Entertainment. Jak podano, jej celem było przystosowanie modeli znajdujących się w grze pod możliwość sprzedaży ich w formie niewymienialnego tokena.

Zamieszanie o Hellraisera w Dead by Daylight; wszystko za sprawą NFT - ilustracja #1
Zamieszanie o Hellraisera w Dead by Daylight; wszystko za sprawą NFT - ilustracja #2
Źródło: Dead by Daylight via Twitter

Co z obecnością Dead by Daylight na Steamie?

Całkiem niedawno świat obiegła informacja, że Steam rozpoczął banowanie gier (możecie przeczytać o tym tutaj), które umożliwiają wymianę kryptowalut lub NFT. W przypadku Dead by Daylight sprzedaż odbywa się za pośrednictwem zewnętrznej firmy, a w samej grze nie ma technologii wykorzystujących blockchainy. Szansa na to, że tytuł zostanie usunięty ze sklepu jest więc raczej niewielka.

Co ważne, wraz z powyższą informacją pojawił się również link do strony Boss Protocol, na której to możemy się zapoznać ze szczegółami oferty. Wynika z niej, że w puli jest 10 000 NFT. Zagwarantują one między innymi dostęp do DLC Hellraiser Chapter w Dead by Daylight na PC (otrzymają go jednak tylko wybrani kupcy) oraz zawartego w dodatku modelu postaci Pinheada. Osoby, które zdecydują się na zakup, uzyskają również zawartość niepowiązaną z grą.

Chcesz się dowiedzieć więcej o NFT w grach? Przeczytaj poniższy tekst:

  1. Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

Fani do całej sytuacji podeszli niezwykle krytycznie. Wpis na Twitterze oraz Reddit zalali masą komentarzy, w których nie kryją swojego rozczarowania wobec postawy Behaviour Interactive. Na drugim ze wspomnianych serwisów powstał nawet specjalny duży wątek, który podsumowywał całą sytuację.

Na Steamie natomiast miał miejsce tzw. review bombing. Tuż po ogłoszeniu kolaboracji na karcie poświęconej problematycznemu DLC pojawiły się setki negatywnych komentarzy. Zjawisko to bardzo dobrze widać na poniższej grafice.

Zamieszanie o Hellraisera w Dead by Daylight; wszystko za sprawą NFT - ilustracja #3
Źródło: https://store.steampowered.com/app/1734080/Dead_by_Daylight__Hellraiser_Chapter/

Niejednoznaczne stanowisko Behaviour Interactive

Całej sytuacji nie pomaga również fakt, że patrząc na opublikowane na Twitterze posty, można wywnioskować, że Behaviour Interactive nie ma jasnego stanowiska w sprawie NFT. Jeszcze przed ogłoszeniem współpracy z Boss Protocol i Park Avenue Entertainment pojawił się post, w którym twórcy informują, że nie mają związku z całą akcją i jedynie udostępnili zawartość z gry właścicielom licencji.

Zamieszanie o Hellraisera w Dead by Daylight; wszystko za sprawą NFT - ilustracja #4
Źródło: Dead by Daylight via Twitter

Po całym zamieszaniu pojawił się kolejny wpis, w którym studio podkreśliło, że nie sprzedaje NFT, a w ich grze nie znajduje się żadna technologia oparta na blockchainie.

Zamieszanie o Hellraisera w Dead by Daylight; wszystko za sprawą NFT - ilustracja #5
Źródło: Dead by Daylight via Twitter

Oczywiście wpis reklamujący sprzedaż NFT powiązanego z Hellraiser Chapter nadal wisi pomiędzy tymi dwoma postami. Tworzy to pewną niespójność w narracji studia. Z jednej strony mamy bowiem próbę odcięcia się od NFT, a z drugiej współpracę z firmami, które je sprzedają. Należy jednak mieć na uwadze, że Behaviour Interactive nie jest właścicielem licencji, więc możliwe, że deweloperzy nie mieli wyjścia i musieli wziąć w tym udział. Świadczyć o tym może między innymi fakt, że w NFT ma znajdować się również zawartość niepowiązana z Dead by Daylight.

Zamieszania z licencją do Hellraisera

Warto mieć na uwadze, że Park Avenue Entertainment przegrało sprawę sądową z twórcą Hellraisera Clive’em Barkerem. W związku z tym w grudniu stracą oni prawa do marki. Wyrok mówi jednak tylko o terenie Stanów Zjednoczonych. Nie wiemy natomiast, jak będzie to wyglądać w pozostałych krajach. Możliwe więc, że firma próbuje na szybko spieniężyć IP, zanim straci nad nim kontrolę.

Jedno jest pewne – Behaviour Interactive nadal jest krytykowane przez fanów. Część z nich nawołuje nawet do bojkotu gry. Sytuacja jest jednak na tyle skomplikowana, że ciężko ocenić, czy jest to słuszne podejście.