Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 października 2021, 12:12

autor: Entelarmer

Steam banuje kryptowaluty i NFT w grach, a Epic Games Store je popiera

Valve nie chce gier pozwalających na wymianę kryptowalut lub NFT na Steamie, ale Tim Sweeney chętnie zobaczy je w Epic Games Store.

USA może stać się nową ziemią obiecaną wirtualnych „górników”, ale zyskali oni też nowego przeciwnika. Valve najwyraźniej zamierza usunąć ze Steama wszystkie produkcje wykorzystujące blockchainy, które umożliwiają wymianę kryptowalut lub NFT.

Wiadomość pochodzi od twórców Age of Rust (pierwszoosobowej mieszanki gry akcji i logicznej) ze studia SpacePirate Games, którzy otrzymali powiadomienie o planach wspomnianej firmy (via Twitter). Właściciel Steama dodał wczoraj informację na ten temat (jeszcze nieprzetłumaczoną na język polski) do dokumentacji Steamworks. Co ciekawe, w sekcji „Dołączanie do programu dystrybucyjnego Steamworks” nadal nie ma żadnej wzmianki o kryptowalutach i NFT.

Na razie nie pojawił się oficjalny komunikat spółki odnoszący się do tej kwestii, ale zespół SpacePirate Games podał, że rzekomo rozchodzi się o wartość NFT i kryptowalut w rzeczywistym świecie. Jednak nie brzmi to zbyt przekonująco, skoro na Steamie wciąż kwitnie handel przedmiotami – może i wirtualnymi, ale wycenianymi na prawdziwe (i wcale nie małe) pieniądze. Nawet jeśli pominąć handel na niezależnych stronach, Rynek Społeczności pozwala zamienić złotówki na cyfrowe zbytki. Być może istotniejsze były dotychczasowe doświadczenia Valve z kryptowalutami.

Bez względu na prawdziwe przyczyny tej decyzji, twórcy Age of Rust i innych tytułów wykorzystujących blockchainy będą musieli znaleźć nowy dom dla swoich produkcji. Nie będą długo szukać, bo Tim Sweeney zapowiedział, że należący do niego Epic Games Store przywita tego typu tytuły z otwartymi ramionami. Choć bowiem Epic Games „nie wykorzystuje krypto[walut – przyp. autora] w swoich grach”, to firma jest otwarta na wszelkie innowacje (via Twitter) – mimo że dwa tygodnie wcześniej Sweeney nieufnie wypowiadał się na temat NFT.

Steam banuje kryptowaluty i NFT w grach, a Epic Games Store je popiera - ilustracja #1
Źródło: Tim Sweeney via Twitter.

Nie jest też jasne, ile tytułów będzie musiało opuścić platformę firmy Valve w związku z nowymi zasadami. Po wpisaniu „crypto” oraz „NFT” w wyszukiwarce Steama da się znaleźć kilkadziesiąt produkcji, ale nie wszystkie faktycznie wykorzystują blockchainy albo mają z nimi choćby luźny związek (na przykład Destroy All Humans!).

  1. Oficjalna strona platformy Steam
  2. Oficjalna strona platformy Epic Games Store
  3. Oficjalna strona gry Age of Rust