Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 listopada 2023, 18:15

Zadebiutowało Colony Ship, izometryczne RPG niejako na pocieszenie po obsuwie Broken Roads

Dziś, po 31 miesiącach wczesnego dostępu, ukazała się gra Colony Ship. Jest to RPG utrzymane w dystopijnym klimacie science fiction. Na Steamie można sprawdzić wersję demo produkcji.

Źródło fot. Iron Tower.
i

Po The Iron Oath, Dark Envoy, Baldur’s Gate III, Miasma Chronicles, Darkest Dungeon II oraz Wartales fani taktycznych gier RPG nie mogą nie uznać 2023 roku jako udanego, nawet pomimo obsuwy, jaką zaliczyło Broken Roads. Jakby tego było mało, dziś ukazało się na PC należące do owego gatunku Colony Ship. Poniżej możecie obejrzeć świeżutki zwiastun tego tytułu.

Odbiór wczesnego dostępu

Produkcja studia Iron Tower – twórców Age of Decadence – opuściła wczesny dostęp po 31 miesiącach i 3 dniach. Na razie na Steamie trudno znaleźć recenzje pełnej wersji, lecz te przedpremierowe są „bardzo pozytywne” – przychylne opinie stanowią 86% z blisko 1000 wszystkich. Natomiast na GOG-u gra ma średnią ocen rzędu 4,3 na 5. Recenzji „prasowych” na razie nie ma.

Gracze chwalą przede wszystkich oferowaną przez Colony Ship swobodę rozgrywki – wiele sytuacji można rozwiązać na różne sposoby, co sprawia, że wielokrotnie ma się ochotę wczytać poprzedni „sejw”, by sprawdzić, co by było, gdyby… Pozytywnie odebrane zostały także mechaniki – na czele z całkiem złożonym systemem rozwoju postaci – a także dystopijny klimat science fiction, w którym zostało utrzymane to dzieło.

Co to za gra?

Colony Ship jest izometrycznym RPG z turowym systemem walki o taktycznym zabarwieniu. Przemierzamy w nim wielki statek kosmiczny, który został wysłany z Ziemi celem skolonizowania obcej planety. Od tego wydarzenia minęło jednak kilka stuleci; przygodę rozpoczynamy w 2754 roku, gdy załoga dawno porzuciła ową misję. Teraz jej podzieleni na różne stronnictwa członkowie walczą między sobą o przetrwanie. Jako inspiracja dla tej historii posłużyło opowiadanie Orphans of the Sky autorstwa Roberta A. Heinleina, jednego z pionierów gatunku hard sci-fi.

Gracz steruje własną postacią, do której może przyłączyć się kilkuosobowa drużyna – w sumie da się zrekrutować 12 bohaterów. Wykonując zadania, handlując i walcząc, stopniowo odkrywamy sekrety statku, by ostatecznie zdecydować o jego losie, doprowadzając do jednego z kilku dostępnych w grze zakończeń.

Wersja demo i premierowa promocja

Jeśli chcecie sprawdzić Colony Ship, na Steamie znajdziecie jej wersję demo. Jeśli zaś gra Wam się spodoba, do 16 listopada możecie ją nabyć w obniżonej cenie – za 138,74 zł (zamiast 184,99 zł). Promocja jest dostępna zarówno na platformie firmy Valve, jak i na GOG-u.

Niestety Colony Ship oferuje wyłącznie angielską lokalizację (napisy). Poniżej zamieszczam wymagania sprzętowe produkcji.

Colony Ship – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  • Procesor: Dual Core 2,0 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTS 450 / AMD Radeon HD 4870 z 1 GB pamięci VRAM
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • DirectX: wersja 11
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 w wersji 64-bit
  • Miejsce na dysku: 17 GB HDD/SDD

Colony Ship – zalecane wymagania sprzętowe na PC

  • Procesor: Intel Core i5-6600 3,3 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3,2 GHz
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 390 z 4 GB pamięci VRAM
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • DirectX: wersja 11
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 w wersji 64-bit
  • Miejsce na dysku: 17 GB HDD/SDD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej