Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 lutego 2017, 18:10

Valve naruszyło unijne prawo? Komisja Europejska wszczyna śledztwo

Komisja Europejska rozpoczęła śledztwo na temat możliwego łamania praw unijnych przez firmę Valve oraz pięciu wydawców. Chodzi o wprowadzanie blokad regionalnych wewnątrz państw członkowskich wspólnoty.

Firma Valve już kilkukrotnie wpadała w większe lub mniejsze tarapaty – przypomnijmy sobie chociażby kontrowersje wokół wprowadzenia płatnych modów czy stworzenie platformy dla wirtualnego hazardu w Counter-Strike: Global Offensive. Teraz jednak korporacja może mieć problemy z organami wykonawczymi samej Unii Europejskiej. Komisja Europejska zapowiedziała, że przeprowadzi śledztwo w sprawie możliwego pogwałcenia przez Valve praw antymonopolowych.

Komisja Europejska przyjrzy się umowom zawartym między Valve i pięcioma gigantami branży. - Valve naruszyło unijne prawo? Komisja Europejska wszczyna śledztwo - wiadomość - 2017-02-02
Komisja Europejska przyjrzy się umowom zawartym między Valve i pięcioma gigantami branży.

Chodzi o umowy, jakie firma zawarła z pięcioma wydawcami (Bandai Namco, Capcom, Koch Media, Focus Home oraz ZeniMax), wprowadzające blokady regionalne w niektórych tytułach, także wewnątrz państw członkowskich Unii. W praktyce uniemożliwiało to zakup gier w niższych cenach chociażby w Polsce i uruchomienia ich w innym kraju. Według Komisji takie działania naruszają zasady jednolitego rynku. „Handel elektroniczny powinien dawać klientom szerszy zakres dóbr do wyboru, a także pozwalać na zakupy ponad granicami państw” - stwierdziła Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji. Valve – ani żaden ze wspomnianych wydawców – nie odniósł się jeszcze do całej sprawy.

Choć wprowadzanie blokad regionalnych stoi w jawnej sprzeczności z prawami unijnymi, na werdykt Komisji w ledwo rozpoczętej sprawie zapewne jeszcze trochę poczekamy. Nie wiemy też, jakie konsekwencje mogą spotkać Valve oraz wspomnianych wydawców za te naruszenia. Z drugiej strony, trudno się dziwić firmom, które w ten sposób próbują jakoś bronić swoich interesów. Ostatecznie blokady regionalne w pewnym stopniu utrudniają handel kluczami aktywacyjnymi z podejrzanych źródeł.

  1. Oficjalna treść komunikatu prasowego Komisji Europejskiej
  2. Oficjalna strona internetowa firmy Valve
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.