Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 marca 2016, 10:42

autor: Yoghurt

Ustalono datę premiery Hearts of Iron IV

W czasie trwającej właśnie imprezy Game Developers Conference przedstawiciele firmy Paradox Interactive ujawnili, że czwarta część słynnej strategicznej serii Hearts of Iron zadebiutuje 6 czerwca 2016 roku, czyli w kolejną rocznicę słynnego D-Day. Przy okazji podano też wymagania sprzętowe gry.

Paradox Interactive, wydawca osadzonej w czasach II wojny światowej serii Hearts of Iron (oraz innych strategii historycznych o globalnej skali), na konferencji prasowej w ramach imprezy GDC ogłosił datę debiutu najnowszej, czwartej odsłony cyklu. Premierę tytułu zaplanowano na 6 czerwca 2016.

D-DAY - Ustalono datę premiery Hearts of Iron IV - wiadomość - 2016-03-16
D-DAY

Jest to znamienny dzień w kalendarzu, zwłaszcza biorąc pod uwagę tematykę gry, gdyż to właśnie 6 czerwca 1944 roku miało miejsce lądowanie sił alianckich w Normandii (słynny D-Day, ukazany chociażby w Szeregowcu Ryanie czy w Medal of Honor: Allied Assault), które otworzyło tak zwany "Drugi Front" w Europie. Działania wojsk alianckich we Francji zmusiły III Rzeszę do podzielenia swoich już i tak osłabionych walką z Rosjanami na wschodzie sił, co w efekcie doprowadziło do upadku nazistowskiego reżimu niecały rok po inwazji na północy Francji.

To bardzo dobra wiadomość dla fanów serii, bo premiera Hearts of Iron IV była już wielokrotnie przekładana ze względu na ogrom pracy, jaki należy włożyć w stworzenie tak rozbudowanej gry, w której odbiorca ma wgląd w każdy element zarządzania państwem - zarówno kwestiach militarnych, gospodarczych, jak i społecznych. Sami twórcy przyznali, że wielkość projektu zaskoczyła ich samych, stąd też, po ogłoszeniu opóźnienia, studio postanowiło poczekać z wyznaczeniem daty wydania do momentu, w którym będzie ona pewna.

Wymagania sprzętowe

Co więcej, studio Paradox uzupełniło informacje dotyczące spodziewanych wymagań sprzętowych tytułu. Minimalna konfiguracja to procesor o taktowaniu 3 GHz, 2 GB RAM-u oraz karta grafiki Nvidia GTX 460 lub AMD HD 5770. Do pogrania w bardziej komfortowych warunkach prawdopodobnie wymagane będzie co najmniej 4 GB pamięci, procesor Intel serii i3 3GHz oraz układ graficzny GTX560TI lub HD 6850. Dane te oczywiście mogą ulec zmianie, biorąc pod uwagę, że do premiery zostało jeszcze kilka miesięcy.

Na stronie twórców pojawił się także pierwszy film przybliżający kulisy produkcji:

Redakcja gry-online.pl miała okazję testować Hearts of Iron IV już rok temu i gra prezentowała się wyśmienicie. Oczywiście, nie ustrzeżono się wtedy błędów technicznych, wymagających poprawek, niemniej wersja prezentowana dziennikarzom w lutym 2015 roku dawała niesamowite możliwości rozwoju państwa i podboju – elementów, z których słyną tytuły Paradox Interactive. Wszelkie materiały pokazane do tej pory przez twórców zapowiadają jeszcze większą i lepszą strategię w skali makro i oby tym razem nie doszło do kolejnych opóźnień.

Hearts of Iron to uznana seria gier strategicznych, w których gracz wciela się w przywódcę jednego z państw istniejących w czasach II wojny światowej (rozgrywka rozpoczyna się w roku 1936). Poza potęgami tego okresu, takimi jak III Rzesza, Związek Radziecki czy USA, odbiorca ma również szansę poprowadzić dowolny inny kraj z tego okresu historii. Może nawet pokierować II Rzeczpospolitą i spróbować odmienić bieg wydarzeń - odeprzeć niemiecką agresję bądź też na przykład podpisać sojusz z państwami Osi i uderzyć na ZSRR albo wykonać uderzenie na jeszcze niesformowane siły niemieckie przed wrześniem 1939 roku. Gry ze stajni Paradox Interactive słyną z ogromu możliwości oddanych w ręce domorosłych strategów i są marką wyjątkowo cenioną przez miłośników historii.