Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 grudnia 2021, 20:26

autor: Entelarmer

Twórcy Call of Duty: Warzone protestują przeciwko nagłym zwolnieniom

Decyzja firmy Activision Blizzard o zwolnieniu wielu testerów Raven Software nie spodobała się także innym pracownikom studia.

W SKRÓCIE:
  1. część pracowników studia Raven Software organizuje strajk przeciwko nagłym zwolnieniom w dziale kontroli jakości;
  2. firma Activision Blizzard potwierdziła „restrukturyzację” zespołu, w ramach której 500 tymczasowych pracowników zostanie zatrudnionych na pełny etat, ale 20 ma stracić posadę.

W miniony weekend mogliśmy się przekonać o frustracji pracowników studia Raven Software, z którego Activision zaczęło zwalniać doświadczonych testerów. Teraz część twórców Call of Duty: Warzone wyszła na ulice, by zademonstrować wydawcy „entuzjazm” wzbudzony po jego nagłej decyzji. Na razie na jeden dzień, ale uczestnicy nie wykluczają przedłużenia strajku.

O proteście deweloperów poinformowali serwis Kotaku i Jason Schreier z agencji Bloomberg. Ten drugi podzielił się też oświadczeniem wystosowanym przez organizatorów. W udostępnionym e-mailu zwrócili uwagę, że doświadczeni testerzy w dziale kontroli jakości są kluczowi dla dalszych sukcesów studia:

Osoby biorące udział w tej demonstracji robią to z myślą o przyszłym powodzeniu studia. Dział kontroli jakości Raven [Software – przyp. autora] jest niezbędny do codziennego funkcjonowania firmy jako całości. Rozwiązywanie kontraktów z testerami o wysokiej wydajności w czasie stałej pracy i zysków naraża kondycję studia na ryzyko.

Informacje Schreiera potwierdzają, że Raven Software nie zostało zawczasu uprzedzone o decyzji Activision Blizzard ani też nie podano jej „jasnego uzasadnienia”. Wspomniano tylko o „restrukturyzacji” firmy, w ramach której ponad 500 tymczasowych pracowników zostanie zatrudnionych na pełny etat.

W oświadczeniu dla Kotaku wydawca potwierdził tę wieść i dodał, że „w ramach owej zmiany nie przedłużono kontraktu 20 tymczasowym pracownikom z różnych studiów”. Nie jest jasne, czy uwzględnia to osoby zatrudnione w Raven Software, które nadal czekają na spotkanie mające wyjaśnić, czy pozostaną na stanowisku.

Alex Dupont – jeden z testerów Raven Software – uważa, że firma zwalnia jego współpracowników „z arbitralnych powodów” mimo sukcesów Warzone. Darmowy CoD ma generować 5,2 miliona dolarów przychodu dziennie i w tym kontekście pozbywanie się członków zespołu kontroli jakości rzeczywiście może wydawać się kuriozalne.

Bez względu na ocenę uzasadnienia tej decyzji, raczej nie poprawiła ona wizerunku Activision Blizzard, i tak nadszarpniętego przez ciągnące się od miesięcy kontrowersje. Informacja o zwolnieniach w Raven Software spotkała się z chłodnym przyjęciem przez deweloperów z innych studiów. Te i wcześniejsze problemy wydawcy sprawiły, że będzie on praktycznie nieobecny na tegorocznej gali The Game Awards.

Gracze również nie są zachwyceni, aczkolwiek teraz ich uwagę odwrócił zwiastun nowej, pacyficznej mapy do CoD: Warzone.