Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 grudnia 2021, 16:20

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Take-Two twierdzi, że jest właścicielem słów Rockstar, Take Two i Civilization

Take-Two złożyło skargi w kierunku wielu firm, które w swoich znakach towarowych używają słów powiązanych ze studiami i markami wydawcy. Mowa o często używanych wyrażeniach pokroju „Rockstar” bądź „Civilization”. Niedawno oberwało się również twórcom gry It Takes Two.

Wygląda na to, że firma Take-Two (właściciel Rockstar Games oraz 2K) idzie na wojnę, a przynajmniej tak sugeruje wpis na stronie Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Wydawca szczególnie przez ostatnie miesiące (choć trend ten trwa od wielu lat) wniósł wiele roszczeń wobec innych podmiotów posługujących się znakami towarowymi zawierającymi popularne frazy – bądź wyrazy brzmiące podobnie do – „Rockstar”; „2K”; „Social Club”; „Civilization” czy „Take 2”.

Długa lista skarg o naruszenie praw autorskich obejmuje najróżniejsze (głównie amerykańskie) firmy, takie jak restauracje, salony tatuażu, agencje medialne itd. Niestety, oberwało się nawet twórcom nominowanej do tegorocznych nagród The Game Awards gry It Takes Two.

Wszystko wskazuje na to, że deweloperzy (studio Hazelight) niedługo po wypuszczeniu It Takes Two ulegli tym żądaniom i porzucili aplikację o zarejestrowanie tytułu gry jako znaku towarowego. Innym ciekawym przypadkiem na liście jest Restaurant Rockstars, zajmujące się m.in. tworzeniem edukacyjnych podcastów dostępnych online, które dotykają zagadnień związanych z zarządzaniem własną restauracją.

Pamiętacie jeszcze serię Max Payne? Na celowniku Take Two znalazła się również firma Max Pain, specjalizująca się w promowaniu streamerów na Twitchu, a także youtube’owych twórców treści i e-sportowców.

Grupa AytiReks Grupp Bel też może podpaść, jednak w tym wypadku chodzi o używane przez nią logo. Otóż składa ono się z pojedynczej dużej litery „R”, podobnie jak to studia Rockstar Games. Na tym jednak różnice pomiędzy nimi się kończą… Zresztą oceńcie sami:

Take-Two twierdzi, że jest właścicielem słów Rockstar, Take Two i Civilization - ilustracja #1
Po lewej logo Rockstar Games, obok zaś to używane przez AytiReks Grupp Bel. Źródło: tsdr.uspto.gov.

„Poczekajcie, aż uzmysłowią sobie, że Rockstar to również napój energetyczny” – sarkastyczny komentarz użytkownika AlteisenX na Reddicie.