Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 22 lipca 2012, 16:32

autor: Adrian Werner

Twierdza 3 - test na notebooku ASUS G75V

Sprawdzamy wydajność gry Twierdza 3 na notebooku ASUS G75V.

Seria Twierdza (ang. Stronghold) pozostaje najpopularniejszym cyklem traktującym o budowie zamków i ich zarządzaniu. Sprawdźmy wiec jak gra sprawuje się na mocniejszym z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie K55V.

Cykl Stronghold cieszył się dawniej sporą popularnością (do dzisiaj sprzedano ponad 5 milionów egzemplarzy gier z tej serii), ale w ostatnich latach marka ta mocno podupadła. Dobre wrażenie, jakie mógł wywołać Stronghold 2 zostało zniweczone przez fatalne niedopracowanie techniczne. Stronghold: Crusader Extreme był zjadliwy tylko dla największych fanów, a na Stronghold Legends lepiej miłościwie spuścić zasłonę milczenia. Przed autorami stało więc trudne zadanie odzyskania sympatii graczy.

Akcja rozpoczyna się dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części, a naszym głównym przeciwnikiem będzie znany z pierwowzoru Duc Volpe. Trzecia odsłona miała być powrotem do korzeni. Według twórców, druga część była odrobinę przekombinowana i dlatego chcieli by poziom komplikacji najnowszej odsłony przypominał pierwowzór. Oczywiście nie znaczy to, że dostaliśmy prosty remake, zamiast tego pojawiło się sporych ulepszeń w sferach takich jak budowanie oraz zarządzanie zamkiem czy przebieg oblężeń. Podstawowe mechanizmy zabawy są jednak podobne. Rozgrywka polega na zakładaniu i rozwijaniu nowych osad, budowaniu coraz to większych twierdz i toczeniu wojen z konkurencyjnymi lordami. Gra koncentruje się głównie na aspekcie ekonomicznym i budowniczym. Zamczyska można dowolnie projektować i konstruować z szeregu gotowych elementów .Równie bogate możliwości mamy podczas zarządzania osadami. Możemy budować domy mieszkalne, chaty drwali, rynek, farmy itp., słowem struktury, które zapewnią naszym poddanym pracę, jadło i pieniądze. Oczywiście nie zabrakło również bitew, w których położono nacisk na różnorodne techniki oblężnicze.

W dniu premiery Stronghold 3 nie prezentował się zbyt okazale. Nie było to może dno ma miarę Stronghold Legends, ale wiele też brakowało do uroku wczesnych odsłon. Gra posiadała przerażającą ilość błędów, zbalansowanie rozgrywki praktycznie nie istniało, a zabawę psuło mnóstwo małych, ale badzo denerwujących detali. Wszystko to sumie zaowocowało zasłużenie niskimi ocenami. Twórcy jednak nie podali się. Zamiast tego kolejne miesiące spędzili na usuwaniu błędów i wprowadzaniu zmian sugerowanych przez samych fanów. Końcowym rezultatem tych starań jest Stronghold 3 Gold, który dla dotychczasowych właścicieli SH3 dostępny jest jako darmowa aktualizacja. To znacznie inna gra niż to, co wylądowało na półkach sklepowych w zeszłym roku. Kompletnie przebudowano balans rozgrywki. Jej tempo jest teraz znacznie szybsze, z walki usunięto nielogiczne rozwiązania pokroju braku przewagi łuczników stojących wyżej, a do interfejsu wprowadzono wiele użytecznych poprawek, takich jak np. automatyczne ustawienia handlu. Pozbyto się większości błędów technicznych, a zawartość gry uległa olbrzymieniu rozszerzeniu – dodano nowe kampanie, mapy, tryby multiplayer oraz 12 historycznych scenariuszy oblężeń.

Obecnie Stronghold 3 wreszcie osiągnął status godnego spadkobiercy serii. Czy jest to najlepsza jej odsłona? Trudno powiedzieć i zdania są na ten temat podzielone. Wciąż do ideału sporo brakuje, ale całość oferuje teraz spore pokłady miodności. Na pewno jest to jednak wartościowy dodatek do cyklu i powinien przypaść do gustu jego fanon. Szkoda tylko, że gra nie wystartowała w takim stanie w zeszłym roku, gdyż większość osób zniechęcona słabymi recenzjami zapewne nie da temu tytułowi drugiej szansy, co byłoby błędem dla każdego fana strategii ekonomicznych.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor: dwurdzeniowy procesor 2.0 GHz
   Pamięć RAM: 2 GB
  Karta grafiki: GeForce 7900 GS z 256 MB RAM

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor: 1.8 GHz Quad Core CPU
   Pamięć RAM: 4 GB 
  Karta grafiki: GeForce 9800 512 MB 

Wymagania sprzętowe są jak widać raczej standardowe. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma  procesor  Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz,  8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB. 

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1366 x 768

Zacząłem od ustawień ultra (czyli maksymalnych) w rozdzielczości 1366 x 768. Notebook nie miał żadnych problemów z udźwignięciem gry. Niezależnie od tego co działo sie na ekranie, nawet podczas bitew, silnik nigdy nie schodził poziomu 49 FPS-ów. Tym samym komfort zabawy był doskonały..

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1920 x 1080

Następnie spróbowałem tych samych ustawień w rozdzielczości 1920 x 1080. Gra wyglądała ostro i wciąż działała płynnie. Zdarzały się spadki poniżej 40 FPS-ów, ale drobne i nawet podczas nich silnik wyświetlał ponad 30 klatek na sekundę. W ogóle nie przeszkadzały więc w zabawie.

Podsumowanie

Stronghold 3 nie jest grą zachwycającą pod względem wizualnym, ale mimo to ustawienia maksymalne wymagają od pecetów sporo. ASUS G75V potrafił jednak sprostać temu wyzwaniu i nawet w rozdzielczości 1920 x 1080 gwarantował w pełni płynną rozgrywkę. 

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej