Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 stycznia 2022, 10:10

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

To może być najlepsza ekranizacja gry - wyjaśniamy, o czym będzie serial Halo [Aktualizacja]

Gigantyczny budżet i piękne scenerie napawają optymizmem co do nadchodzącego aktorskiego serialu bazującego na uniwersum Halo. W tym artykule wyjaśniamy, o czym będzie ta ekranizacja oraz czy jej akcja ma miejsce w tej samej linii czasowej co gry.

W SKRÓCIE:
 1. Akcja serialu będzie się toczyć w osobnym niż gry uniwersum, które zostało ochrzczone „srebrną linią czasową”.
 2. Wiele elementów z głównego kanonu znajdzie swoje odzwierciedlenie w ekranizacji, choć pojawią się też zupełnie nowe postacie i wydarzenia.
 3. Budżet 10-odcinkowego pierwszego sezonu może wynosić nawet 200 milionów dolarów.
 4. Serial znajduje się już na etapie postprodukcji i ma mieć swoją premierę jeszcze w tym roku.
 5. W projekt zaangażowany jest Steven Spielberg.

Aktualizacja

 1. Już jutro (30 stycznia), podczas transmisji rozgrywek futbolu amerykańskiego AFC Championship Game 2022 (rozpoczną się o 21:05), w trakcie przerwy zaprezentowany ma zostać nowy zwiastun aktorskiego serialu Halo. Być może poznamy wtedy datę jego premiery.

Oryginalna wiadomość

Istniejąca od ponad dwóch dekad seria Halo nie cieszyła się zbytnią popularnością w naszym kraju przez ostatnie lata. Dopiero najnowsza odsłona o podtytule Infinite zaczęła odwracać ten trend. Podczas tegorocznej gali Game Awards zaprezentowano imponujący pierwszy zwiastun serialu aktorskiego osadzonego w tym uniwersum, który jeszcze w tym roku ma trafić na streamingowy serwis Paramount+.

Gry z serii Halo wypróbujesz dzięki subskrypcji Game Pass

Według serwisu Screenrant, budżet 10-odcinkowego pierwszego sezonu serialu ma wynieść niebagatelne 200 milionów dolarów.

Gry i serial nie będą rozgrywać się w tym samym uniwersum

Dzięki opublikowanym przedwczoraj materiałom w serwisie Halo Waypoint dowiedzieliśmy się nieco więcej o powstającej ekranizacji. Frank O'Connor, dyrektor ds. rozwoju franczyzy Halo wypowiedział się, jak projekt ten będzie korelował z już istniejącymi grami i książkami z uniwersum:

Chcemy zaadaptować już istniejące w uniwersum Halo opowieści i postacie, kiedy tylko będzie to miało sens z perspektywy naszej liniowej narracji. Jednocześnie zamierzamy odseparować opowiadaną przez nas historię od głównego kanonu, by w nim przypadkowo nie namieszać lub wprowadzić nienaturalnych elementów pierwszoosobowej strzelanki do serialu telewizyjnego. Sam główny kanon growy, poszerzany także dzięki książkom i komiksom, będzie nieprzerwalnie kontynuowany dopóki tworzymy gry z cyklu Halo. (…).

Aby mieć jasność: [serial i kanon growy – dop. red.] są dwoma równoległymi – bezpośrednio niepowiązanymi, acz bardzo podobnymi do siebie – liniami czasowymi.

Srebrna linia czasowa

 1. Podsumowując, choć w serialu pojawi się cała masa dobrze znanych motywów, wątków, postaci i wydarzeń z głównego cyklu Halo, jego akcja będzie toczyć się w odseparowanej linii czasowej. Dzięki temu pewne zmiany w historii, jakie ujrzymy w ekranizacji nie będą miały żadnego wpływu na kanon znany m.in. z gier.
 2. Równoległe do głównego kanonu uniwersum – w którym będzie toczyć się akcja serialu – będzie nosić miano „srebrnej linii czasowej”.
 3. Serial ma już znajdować się na etapie postprodukcji.
 4. W ekranizacji twórcy pragną pogłębić ludzki aspekt Master Chiefa, m.in. poprzez ukazanie jego dzieciństwa i etapów szkolenia w programie Spartan-II.
To może być najlepsza ekranizacja gry - wyjaśniamy, o czym będzie serial Halo [Aktualizacja] - ilustracja #1
Miasto zlokalizowane na planecie Reach. Na jej powierzchni rozgrywa się akcja gry Halo: Reach. Źródło: YouTube.

No dobrze, o czym w takim razie jest Halo?

Serial ma stanowić dobre wprowadzeniu do świata Halo dla osób niezaznanych z grami. Jeśli jednak już teraz chcesz zorientować się o co chodzi w tej franczyzie bez zbytnich spoilerów z produkcji z głównego nurtu, poniższe zestawienie może Ci w tym pomóc:

Początki życia w Drodze Mlecznej

 1. Miliony lat temu w uniwersum Halo istniała bardzo zaawansowana cywilizacja Prekursorów (ang. Precursors). Istoty te wyglądem przypominały twory Lovecrafta pokroju Cthulhu. Przemierzały one galaktyki i zasiewały w nich życie.
 2. W którymś momencie natrafiły na naszą galaktykę, gdzie zapoczątkowały wiele ras – w tym ludzi oraz Forerunnerów (w polskiej lokalizacji to właśnie rasę „Forerunners” przetłumaczono jako „Prekursorzy”, jednak termin ten prawidłowo odnosi się do wyżej wspomnianej cywilizacji).
 3. Zarówno ludzkość, jak i Forerunnerzy z biegiem lat rozwijali się technologicznie. Początkowo ci pierwsi mieli zostać wybrani na spadkobierców Prekursorów, jednak starożytna rasa stwierdziła, że to ostatecznie ludzkości powinien przypaść ten zaszczyt.
 4. Forerunnerzy z zazdrości na tą wiadomość wypowiedzieli wojnę Prekursorom i ostatecznie zniszczyli ich cywilizację.

Pierścienie Halo – do czego służą?

 • Niektórym Prekursorom udało się zbiec zagładzie, poprzez przetransformowanie się w gwiezdny pył, z którego mieli oni zregenerować się do swojej właściwej formy po przeminięciu zagrożenia. Ten jednak po jakimś czasie został spaczony i przeistoczył się w pozbawione układu nerwowego zarodniki pasożytów, które zostały nazwane później Potopem (ang. Flood).
 • Pasożyty te potrafiły przejąć pełną kontrolę nad stworzeniami z układem nerwowym, w nienaturalny sposób mutować ciało kontrolowanego organizmu, jak i pozyskać wspomnienia oraz wiedzę swoich ofiar. Tym samym w zastraszającym tempie przejęły kontrolę nad niemal całą galaktyką.
 • Około 100 tys. lat temu Forerunnerzy w akcie desperacji wystrzelili destrukcyjną broń, jaką była sieć tytułowych Pierścieni Halo. Każda z tych mega struktur zniszczyła wszelkie formy życia wyposażone w system nerwowy (w tym ludzi), które znalazły się w jej zasięgu.
 • Pasożyty pozbawione „pożywienia” znikły po jakimś czasie z galaktyki, a statki Forerunnerów na nowo rozprowadziły po planetach uratowane osobniki gatunków, które zostały zniszczone przez pierścienie.
 • Pozostali przy życiu Forerunnerzy, dręczeni hańbą wymordowania niemal całej galaktyki, usunęli się w cień.
 • Co jednak ciekawe, artefakty Forerunnerów przetrwały – w tym Pierścienie Halo. Ludzkość i inne rasy w niewiedzy o istnieniu niszczycielskiej broni, jak i zagrożenia w postaci Potopu, rozwijały się i ewoluowały na swoich planetach.

Wojna ludzkości z Przymierzem

 1. W którymś momencie w Drodze Mlecznej narodziło się Przymierze. Na to galaktyczne imperium składało się wiele ras, dążących do uruchomienia Pierścieni Halo, które znajdowały się w centrum kultu ich fanatycznej religii. Przymierze było przekonane, że dzięki temu osiągną boskość.
 2. W XXVI wieku – w którym ma miejsce akcja gier – doszło do wojny pomiędzy ludzkością, a Przymierzem. Główną bronią naszej rasy w tym starciu okazała się być armia zakutych w zaawansowane technologiczne pancerze superżołnierzy, zwanych Spartanami.
 3. Należy do nich John-117, aka Master Chief – protagonista niemal wszystkich gier z serii Halo. Został on uprowadzony jako dziecko z domu i szkolony w trudnych warunkach, by stać się żywą superbronią.
 4. Za program Spartan-II – który „zrodził” Master Chiefa – odpowiadała Dr. Halsey, będąca swoistą przybraną matką Johna po jego abdukcji.
 5. Jednak najbliższą osobą Master Chiefa jest rezydująca na chipie w jego hełmie sztuczna inteligencja o imieniu Cortana. Relacja pomiędzy nimi pogłębia się na przestrzeni gier.
 6. Pierwsza z gier serii rozpoczyna się, gdy statek kapitana Jacoba Keyesa – na którym przebywają Chief i Cortana – zostaje zaatakowany przez siły Przymierza w celu pozyskania informacji o lokalizacji Ziemi. Ostatecznie załoga zmuszona jest wylądować awaryjnie na tajemniczym obiekcie, który okazuje się być Pierścieniem Halo. Niedługo potem, załoga wchodzi kontakt z wciąż obecnymi na instalacji zarodkami pasożytów.
To może być najlepsza ekranizacja gry - wyjaśniamy, o czym będzie serial Halo [Aktualizacja] - ilustracja #2
Trzeba przyznać, kostiumy prezentują się naprawdę dobrze. Źródło: YouTube.

Obsada i znajome postacie

 1. Pablo Schreiber (13 Godzin: Tajna misja w Bengazi) dostąpił zaszczytu zagrania Master Chiefa.
 2. Jen Taylor wcieli się w rolę jego zaufanej asystentki Cortany, pod którą podkłada głos w growej serii Halo.
 3. Nataschę McElhone (Californication) zobaczymy zaś jako Dr. Halsey.
 4. Danny Sapani (Czarna Pantera) wejdzie w buty Jacoba Keyes, a Olive Gray jego córki – Mirandy Keyes.
 5. Na ekranie zobaczymy także trzech proroków: Miłosierdzie, Prawdę i Żal. Są oni jednymi z głównych antagonistów oryginalnej trylogii Halo.
 6. Producentem wykonawczym serialu jest Steven Spielberg.
To może być najlepsza ekranizacja gry - wyjaśniamy, o czym będzie serial Halo [Aktualizacja] - ilustracja #3
Miranda Keyes. Źródło: YouTube.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.