Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 września 2021, 10:36

Titanfall 2 z furtką dla hakerów? Respawn dementuje plotki

Kolejna wiadomość zepsuła nastrój fanom gry Titanfall 2. Tym razem gracze dowiedzieli się o rzekomej luce pozwalającej na wykorzystanie produkcji do włamania na komputer. Sprawę bada studio Respawn Entertainment, według którego owe doniesienia są mocno przesadzone.

Najważniejsze informacje:
  1. społeczność gry Titanfall 2 wpadła w panikę po pojawieniu się informacji o poważnej luce bezpieczeństwa;
  2. rzekomy exploit miał umożliwić włamanie na komputer gracza w momencie zapraszania do rozgrywki;
  3. Respawn Entertainment rozpoczęło dochodzenie i na razie nie znalazło dowodów na potwierdzenie tych pogłosek.

Fani gry Titanfall 2 nie mają chwili wytchnienia od hakerów. Najpierw społeczność musiała mierzyć się z atakami na serwery, a później podzieliła ją afera z rzekomymi (?) wybawcami gry pragnącymi jej śmierci, która od sierpnia doczekała się „ciekawych” zwrotów akcji. Teraz pojawiły się doniesienia o rzekomej luce, pozwalającej na wykorzystanie gry do włamania się na komputer gracza.

Zaczęło się od ogłoszeń na kanałach Discord, Steamie i w mediach społecznościowych. Jedno z nich opublikował Leon „Direct Xeon” Benkovic, który zalecał odinstalowanie drugiego Titanfalla. We wpisie na Twitterze wyjaśnił, że luka dotyczy systemu zapraszania graczy do rozgrywki. Jeśli po zdekodowaniu nazwa użytkownika zajmuje więcej miejsca, niż jest w stanie pomieścić bufor tymczasowy, gra ma rzekomo wykorzystywać „losową pamięć” do przechowywania informacji na temat tego pseudonimu. Powoduje to jednak, że komputer zaczyna traktować ów zapis jako fragment kodu, który rzekomo można użyć do rozpoczęcia różnych operacji. Krótko mówiąc, luka ma pozwalać na uruchomienie dowolnego programu, wliczając w to malware.

Exploit miał zostać potwierdzony przez „pewne osoby”, co wystarczyło, by społeczność wpadła w panikę. Jednakże niektórzy internauci byli bardziej sceptyczni co do skali problemu lub nawet jego istnienia. Ich wątpliwości zdają się potwierdzać twórcy Titanfalla. Minionej nocy studio Respawn Entertainment rozpoczęło dochodzenie i nieco później oświadczyło na Twitterze, że na razie wykluczono ryzyko włamania na komputer z wykorzystaniem Titanfalla 2. Z dotychczasowego rozeznania wynika, że odkryta luka może co najwyżej powodować przymusowe zamykanie gry.

Na skutek tego ogłoszenia część osób, które zalecały odinstalowanie Titanfalla 2, skasowała swoje wpisy i opublikowała sprostowania. Niemniej ten najpewniej fałszywy alarm nie poprawił i tak niewesołych nastrojów fanów. Zwłaszcza że w tym samym czasie pojawiły się doniesienia (via Reddit) na temat przymusowego zamykania gry przy próbie uruchomienia trybu wieloosobowego. Można by wręcz podejrzewać, że to kolejna akcja mająca na celu zniechęcenie graczy do serii, choć trudno zgadnąć, jaki miałby być cel tych działań.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej