Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 października 2013, 13:36

The Wolf Among Us – premiera pierwszego epizodu; tytuł zbiera dobre recenzje

Od dzisiaj użytkownicy komputerów PC i konsoli Xbox 360 mogą zagrać w The Wolf Among Us, najnowszą produkcję studia Telltale Games. W ciągu kilku dni gra powinna być także dostępna w PlayStation Store. Mroczna przygodówka w klimacie noir zebrała pozytywne pierwsze recenzje.

Świat gry nawiązuje do baśni, ale bajkowy nie jest. - The Wolf Among Us – Piermiera pierwszego epizodu. Pierwsze recenzje są pozytywne - wiadomość - 2013-10-11
Świat gry nawiązuje do baśni, ale bajkowy nie jest.
PIERWSZE OCENY THE WOLF AMONG US:
 1. IGN – 9/10.
 2. PC Gamer – 90/100.
 3. Joystiq – 4,5/5.
 4. Game Spot – 8/10.
 5. Game Informer – 9/10.
 6. Videogamer –8/10.

Mroczny świat baśni właśnie stanął przed graczami otworem. The Wolf Among Us, epizodyczna gra przygodowa od studia Telltale Games, doczekała się wreszcie swojej premiery: od dzisiaj można zagrać w pierwszy z pięciu epizodów, który został zatytułowany „Faith” (Wiara). Następny w kolejności jest „Smoke and Mirrors” (Dym i lustra).

Studio Telltale Games najbardziej znane jest ze swojej wielokrotnie nagradzanej gry przygodowej opartej na popularnym komiksie i serialu. The Walking Dead, bo o tym tytule mowa, okrzyknięto grą roku 2012. W związku z tym nie dziwią duże oczekiwania względem kolejnej gry z tego studia – produkcji do The Walking Dead podobnej, ale, jak twierdzą twórcy, ulepszonej i bardziej rozbudowanej.

Wraz z premierą na dużych portalach branżowych pojawiały się pierwsze recenzje. Jak z nich wynika, pierwszy epizod to dwugodzinna zabawa w mrocznym świecie baśni i bajek, dalekich od swoich kanonicznych wersji. Gracz wciela się w postać tytułowego „wilka”, Bigby’ego Wolfa, detektywa, którego zadaniem jest rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Sprawa jest związana ze Śnieżką, która początkowo asystuje głównemu bohaterowi. Wraz z rozwojem fabuły gracze poznają mroczne tajemnice Fablestown. W trakcie śledztwa spotkają m.in. ropuchy mówiące cockney’em, jedną z trzech małych świnek, która ma problem z alkoholem czy brutalnego drwala, posiadającego zaskakującą wiedzę na temat Śnieżki. A to wszystko w mrocznym klimacie rodem z filmów noir.

Żaby mówiące cockney’em – tylko w „baśniowym” Nowym Jorku. Screen z portalu PCGamer.com. - The Wolf Among Us – Piermiera pierwszego epizodu. Pierwsze recenzje są pozytywne - wiadomość - 2013-10-11
Żaby mówiące cockney’em – tylko w „baśniowym” Nowym Jorku. Screen z portalu PCGamer.com.

Wśród pierwszych opinii dominują wysokie noty. Przykładem pozytywnej recenzji jest tekst z portalu IGN. Jego autor pisze, że sceny akcji są „naprawdę świetne” i porównuje je do scen walki z filmów akcji, dodatkowo z możliwością podejmowania własnych decyzji – a tych ma być naprawdę wiele: rzucić przeciwnikiem o szafę czy pchnąć na zlew; użyć butelki czy walczyć pięściami; rozmawiać czy znienacka zaatakować? IGN podsumowuje pisząc, że Telltale Games zaprezentowało „kolejną dobrze napisaną grę przygodową, tym razem w klimacie noir, ze świetnymi postaciami. Wśród wad wymieniona została tylko kwestia niestabilnej liczby klatek. Ocena: 9/10.

Mniej entuzjastyczna jest recenzja z serwisu Kotaku, choć jej autor podkreśla, że The Wolf Among Us to „świetnie wyglądająca i dobrze napisana gra przygodowa” i „jest w porządku”. Wśród zarzutów podniesiona została kwestia nieintuicyjnego sterowania (w wersji na Xbox 360), spadającej liczby klatek i problemów ze zmieniającą się pozycją kamery. Główne obiekcje dotyczą jednak odniesień do komiksu, na którym wzorowana jest gra. Zdaniem autora balansowanie między próbą z jednej strony przyciągnięcia nowych fanów, a z drugiej zadowolenia tych już zaznajomionych z komiksami nie wyszła twórcom idealnie.

Inne recenzje można znaleźć tutaj:

 1. GameSpot.com
 2. GameInformer.com
 3. Joystiq.com
 4. PCGamer.com
 5. VideoGamer.com

Zainteresowani mogą kupić grę np. na stronie wydawcy lub platformie Steam. Koszt wszystkich pięciu epizodów, których premiery będą następowały kolejno po sobie, waha się między 22 dolarami, a 21 euro (ok. 68–88 zł).

The Wolf Among Us to epizodyczna gra przygodowa z gatunku point'n'click wyprodukowana przez studio Telltale Games. Fabuła gry oparta została na serii komiksowej Fables, choć odbywa się dwadzieścia lat przed wydarzeniami znanymi z komiksów. Fables opowiada historie postaci znanych z bajek, baśni i legend w nietypowy sposób – mroczny i brutalny. Bohaterowie znani wszystkim dzieciom, ukrywają swoją prawdziwą naturę przed ludźmi w tajemniczej dzielnicy Nowego Jorku, Fablestown, gdzie trafili przez knowania złego Przeciwnika (The Adversary). Nie są też tak niewinni, jak ich bajkowe pierwowzory i mają swoje mroczne tajemnice.