Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 4 listopada 2011, 12:43

autor: Adrian Werner

Testujemy Batman: Arkham Asylum na notebooku ASUS G74SX

Przetestowaliśmy grę Batman: Arkham Asylum na mocniejszym z naszych notebooków, czyli na ASUS'ie G74SX.

Gry oparte na komiksach rzadko kiedy prezentują wysoki poziom. Jednym z chlubnych wyjątków od tej zasady jest Batman: Arkham Asylum, który bez wątpienia jest jedną z najlepszych gier tego typu w historii. Już wkrótce na półki polskich sklepów zawita kontynuacja tego tytułu. Zanim to jednak nastąpi sprawdźmy jak na mocniejszym z naszych notebooków poradził sobie pierwowzór.

Zgodnie z nazwą akcja gry toczy się na terenie Arkham, czyli gigantycznego szpitala-więzienia dla najbardziej niebezpiecznych szaleńców. Większość z nich została wysłana w to miejsce rękoma Batmana. Opowieść obraca się wokół Jokera, który wraz z liczną grupą pomagierów przejmuje kontrolę nad Arkham. Naszym zadaniem jest pokrzyżowanie jego planów.

Batman: Arkham Asylum stanowi doskonały koktajl gatunków. Mamy sporą swobodę poruszania się po świecie gry, który notabene zapiera dech w piersiach swoim stylem graficznym. Walka jest stosunkowo prosta, ale jednocześnie szalenie efektowna i dająca wiele satysfakcji. Batman ma na swoim wyposażeniu masę ciekawych gadżetów doskonale znanych miłośnikom wersji komiksowej, takich jak batrangi czy pistolet z linką holowniczą. Zabawę uatrakcyjniają okazjonalne zagadki i świetnie zrealizowane sekwencje skradankowe. W połączeniu z dopracowanymi starciami z bossami tworzy to w sumie prawdziwy przebój, który był jednym z głównych kandydatów do gry roku 2009.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Pentium 4 3.0 Ghz
    Pamięć RAM: 1 GB (Windows XP) i 2GB (Windows Vista/7)
    Karta grafiki: GeForce 6600
    System operacyjny: Windows XP/Vista/7


ZALECANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Pentium D 3Ghz (Dual Core)
    Pamięć RAM: 2GB (Windows XP) i 3GB (Windows Vista/7)
    Karta grafiki: GeFrce 7900 GT
    System operacyjny: Windows XP/Vista/7

Jak widać wymagania nie odbiegają od tego do czego przyzwyczaiły nas gry działające na Unreal Engine 3.0.

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1366 x 768

Zacząłem od ustawień maksymalnych. Notebook poradził sobie bez najmniejszych problemów. Silnik przez większość czasu wyświetlał około 60 klatek na sekundę i nigdy nie schodził poniżej poziomu 50 FPS-ów. Takie wyniki gwarantowały perfekcyjną płynność grafiki.

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1920 x 1080

Zadowolony z wyników w 1366 x 720 przełączyłem następnie na maksymalną rozdzielczość obsługiwaną przez G74SX, czyli 1920 x 1080. Opcje pozostawiłem takie same za wyjątkiem wygładzania krawędzi. Przy tak wysokiej rozdzielczości 4X wystarczy w zupełności na 17 calowy ekran. Osiągi notebooka przy takich opcjach były be zarzutu. Nawet w najbardziej widowiskowych momentach silnik nigdy nie zszedł poniżej 30 FPS-ów. Komfort zabawy był więc doskonały.

Podsumowanie

ASUS G74SX doskonale wypadł w starciu z Batman: Arkham Asylum . Konfiguracja notebooka jest tak mocna, że niezależnie od wybranych ustawień i rozdzielczości uzyskiwałem stuprocentową płynność. Gra wyglądała pięknie (zwłaszcza w 1920 x 1080) i równie dobrze chodziła.  Szkoda tylko, że silnik niestety nie pozwala wyjść grafice znacznie powyżej 60 klatek na sekundę, ale nie przeszkadza to w zabawie i pasuje do filmowego stylu prezentacji na jaki postawili twórcy.