Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 marca 2014, 12:59

autor: Adrian Werner

Sukces The Lego Movie Videogame i niesłabnąca popularność Call of Duty: Ghosts - lutowe wyniki amerykańskiego rynku gier

W lutym amerykański rynek zanotował kolejny z rzędu solidny wzrost przychodów. Pomogły w tym premiery takich tytułów jak The Lego Movie Videogame i Thief oraz niesłabnąca popularność Call of Duty: Ghosts, NBA 2K14 i Grand Theft Auto V.

The Lego Movie Videogame okazało się najpopularniejszą premierą lutego. - Sukces The Lego Movie Videogame i niesłabnąca popularność Call of Duty: Ghosts - lutowe wyniki amerykańskiego rynku gier - wiadomość - 2014-03-14
The Lego Movie Videogame okazało się najpopularniejszą premierą lutego.

Organizacja analityczna NPD opublikowała sprawozdanie podsumowujące wyniki amerykańskiego rynku gier za luty tego roku. Sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier pudełkowych wygenerowała 887 milionów dolarów przychodu, co stanowi wzrost o 9 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Warto także pamiętać, że podawane przez NPD kwoty stanowią obecnie jedynie część sumy, którą Amerykanie wydają na swoje hobby. Raporty organizacji nie biorą bowiem pod uwagę handlu używanymi egzemplarzami gier, dystrybucji elektronicznej oraz mikropłatności.

  1. NPD – strona oficjalna

Gry

W minionym miesiącu Amerykanie zakupili nowe gry pudełkowe za sumę 318 mln dolarów, czyli o 9% mniej niż w lutym 2013 r. Winą ponownie obarczono małą ilość dużych premier oraz to, że część z nich, w tym Thief oraz Castlevania: Lords of Shadow 2, okazała się rozczarowująca pod względem jakości.

Dziesiątka największych bestsellerów prezentowała się następująco:

#

Gra:

Platformy:

1.

Call of Duty: Ghosts

PC, PS3, PS4, Wii U, Xbox 360, Xbox One

2.

The Lego Movie Videogame

Xbox 360, PS3, 3DS, Wii U, Xbox One, PS4, Vita

3.

NBA 2K14

Xbox 360, PS4, PS3, Xbox One, PC

4.

Thief

PS4, Xbox One, 360, PS3

5.

Grand Theft Auto V

PS3, Xbox 360

6.

Battlefield 4

PS4, Xbox One, 360, PS3, PC

7.

Assassin’s Creed IV: Black Flag

Xbox 360, PS4, PS3, Xbox One, Wii U, PC

8.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII

PS3, Xbox 360

9.

Minecraft

Xbox 360

10.

Bravely Default

3DS

Analizując powyższą listę należy pamiętać, że NPD nie śledzi sprzedaży w dystrybucji elektronicznej, ani handlu używanymi egzemplarzami gier.

Sprzęt

Sprzedaż samych konsol wygenerowała 347 mln dolarów przychodu, czyli o 42 procent więcej niż w roku ubiegłym, co jest naturalnie zasługą pojawienia się na rynku nowej generacji. Ponadto Amerykanie zakupili akcesoria za 221 mln dolarów, co stanowi wzrost o 33%

Firma Microsoft pochwaliła się, że sprzedała w lutym 258 tys. konsol Xbox One. Konkurencyjne Sony stwierdziło, że wynik PlayStation 4 był lepszy, ale nie podano konkretnych liczb. Według analityków różnica między obiema platformami nie była większa niż 10% i w rezultacie sprzedaż Xboksa One przyniosła wyższe przychody. Według szacunków Wii U zakupiło 100 tys. osób, czyli o 25% więcej niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym. Wzrost ten był głównie zasługą premiery Donkey Kong Country: Tropical Freeze.