Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 listopada 2013, 12:18

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

SteamOS bez gier na wyłączność

Studio Valve Software nie będzie tworzyć tytułów wyłącznie na SteamOS lub komputery Steam Machines. Polityka firmy obejmuje rozszerzanie dostępności gier, a nie sztuczne wiązanie ich z jedną platformą sprzętową.

Valve nie będzie nikogo zmuszać do zakupu Steam Machine - SteamOS bez gier na wyłączność - wiadomość - 2013-11-05
Valve nie będzie nikogo zmuszać do zakupu Steam Machine

W wywiadzie dla serwisu IGN studio Valve Software zapewniło, że nie stworzy żadnej gry przeznaczonej wyłącznie na SteamOS lub komputery Steam Machines. Greg Coomer otwarcie wyznał:

„Nie zobaczycie od nas żadnego wielkiego ‘ekskluziwa’ na SteamOS. Nie mamy zamiaru robić czegoś takiego.”

Przedstawiciele studia wyznają, że wypuszczanie produkcji na siłę ograniczonej do jednej platformy sprzętowej byłoby niezgodne z ich polityką wychodzenia naprzeciw potrzebom klienta. Z tego powodu Valve zachęca również swoich partnerów do produkowania gier na wiele różnych urządzeń.

Bez obaw, jeśli Half-Life 3 kiedyś się ukaże, nie zostanie wydany wyłącznie na „maszyny parowe” - SteamOS bez gier na wyłączność - wiadomość - 2013-11-05
Bez obaw, jeśli Half-Life 3 kiedyś się ukaże, nie zostanie wydany wyłącznie na „maszyny parowe”

Oczywiście może się zdażyć, że niezależny deweloper o wąskich zasobach finansowych stworzy grę wyłącznie na SteamOS, ale to już zupełnie inna sytuacja. Coomer przyznał, że celowe ograniczanie tytułu do jednej platformy jest „dość głupie”. Właściciele Steama mają nadzieję, że za kilka lat sztuczne limity sprzętowe całkiem odejdą do przeszłości.

Czyżby Valve miało okazać się prekursorem zmian w branży? Ostatnie zapowiedzi studia mogłyby na to wskazywać. Ekipa przygotowuje obecnie system operacyjny SteamOS o otwartej strukturze, dedykowane mu komputery Steam Machines (pierwsze zdjęcia znajdziecie w tym miejscu) oraz oryginalny kontroler Steam. Rozrasta się również platforma dystrybucji cyfrowej Steam, która obecnie ma ponad 65 milionów aktywnych kont. Z zaciekawieniem będziemy obserwować kolejne ruchy Valve.

  1. Strona internetowa studia Valve Software
  2. SteamOS na stronie internetowej usługi Steam