Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 stycznia 2014, 10:04

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Steam posiada już 75 mln użytkowników. Valve chce zamknąć Greenlight

Podczas konferencji Steam Dev Days firma Valve ujawniła, że Steam posiada już 75 mln użytkowników. Przy okazji poinformowano o zmianach, których doczeka się ta platforma. Koncern cały czas rozwija swój flagowy produkt, w związku z czym planowana jest rezygnacja ze Steam Greenlight, dodanie wsparcia dla 12 nowych walut i nie tylko.

Steam - sieciowa usługa firmy Valve posiada 75 mln użytkowników - ilustracja #1

Firma Valve poinformowała podczas konferencji Steam Dev Days, że platforma Steam posiada już 75 mln aktywnych użytkowników. Od października 2013 roku przybyło więc aż 10 mln nowych osób (wzrost o 15%) korzystających z sieciowej usługi amerykańskiego koncernu. Dodatkowo ujawniono, że firma chce się pozbyć Steam Greenlight – systemu, za sprawą którego to klienci decydują, jakie gry trafią do sprzedaży w sklepie Steam. Gabe Newell, szef Valve, powiedział, że „naszym celem jest pozbycie się Greenlight, nie dlatego, że jest bezużyteczne, lecz dlatego, że się rozwijamy”. Deweloperzy mają dostać nowe możliwości promowania produkcji, a wydawanie swoich gier ma zostać znacznie ułatwione, co finalnie przyczyni się do publikacji większej ilość niezależnych projektów.

Przy okazji opublikowano dane statystyczne dotyczące sprzedaży w poszczególnych regionach (wykres widoczny poniżej). Wynika z nich, że zakupy w największym sklepie cyfrowej dystrybucji cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych (udział na poziomie 41%) i w Europie Zachodniej (40%). Pozostałe terytoria, w porównaniu do tych dwóch, mają niewielkie znaczenie. Nie znaczy to jednak, że Valve nie interesuje się mieszkającymi tam klientami. Firma zapewni w 2014 roku wsparcie dla kolejnych walut z dwunastu krajów (Australia, Kanada, Indonezja, Japonia, Nowa Zelandia, Malezja, Meksyk, Filipiny, Singapur, Korea Południowa, Tajlandia, Ukraina).

Sprzedaż w sklepie Steam.
Sprzedaż w sklepie Steam.

Krótko pisząc, Steam cały czas się rozwija, starając się dostosować zarówno do osób kupujących oferowane produkty, jak i samych twórców. Przy okazji warto wspomnieć, że firma Valve pracuje także nad SteamOS, czyli systemem operacyjnym opartym na Linuksie, którego zadaniem jest wprowadzenie komputerów na salony, gdzie znajdą miejsce obok konsol. Od połowy grudnia 2013 roku OS dostępny jest w ramach otwartych beta testów - jego pełna wersja ma zadebiutować w tym roku.

Steam - sieciowa usługa firmy Valve posiada 75 mln użytkowników - ilustracja #3Steam to platforma cyfrowej dystrybucji stworzona przez firmę Valve, która w pierwotnych założeniach miała służyć łatwemu aktualizowaniu gier amerykańskiego dewelopera i stanowić zabezpieczenie antypirackie. Pierwsza wersja usługi została udostępniona w ramach beta testów w 2002 roku. W kolejnych latach jej funkcjonalność rozrastała się o nowe elementy. Obecnie Steam jest nie tylko wiodącym sklepem dystrybucji cyfrowej, ale także popularną platformą społecznościową, posiadającą także różne inne funkcje.