SteamOS - beta nowego systemu operacyjnego już dostępna

Udostępniono wersję beta systemu operacyjnego SteamOS. Przy okazji opublikowano wymagania sprzętowe, jakie musi spełnić Wasz komputer, jeżeli chcecie przetestować rozwiązanie firmy Valve.

Kamil Zwijacz

SteamOS to system operacyjny firmy Valve. - SteamOS - beta nowego systemu operacyjnego już dostępna - wiadomość - 2013-12-14
SteamOS to system operacyjny firmy Valve.

Kilka dni temu informowaliśmy o planowanej wysyłce prototypów Steam Machines oraz udostepnieniu systemu operacyjnego SteamOS. Firma Valve dotrzymała słowa i umożliwiła pobieranie wersji beta. Oprócz tego w Steamie opublikowano garść przydatnych informacji na ten temat, wśród których znajdują się między innymi wymagania sprzętowe.

Wasz komputer musi być wyposażony w:

  • Procesor: 64-bitowy firmy Intel albo AMD;
  • Karta grafiki: Nvidia (wsparcie dla układów firm AMD i Intel dodane zostanie wkrótce);
  • Pamięć: 4GB RAM;
  • Dysk twardy: pojemność 500 GB lub więcej;
  • Inne: wsparcie dla rozruchu UEFI oraz port USB.

Należy jednak pamiętać, że obecnie nie mamy do czynienia z ukończonym produktem. System cały czas jest rozbudowywany i według Valve na razie poradzą sobie z nim tylko bardziej zaawansowani użytkownicy, posiadający doświadczenie w pracy z Linuksem. Wszystkie niezbędne informacje, w tym te dotyczące samej instalacji systemu, znajdzie w SteamOS FAQ.

SteamOS to system operacyjny, powstały w oparciu o architekturę Linuksa, stworzony przez firmę Valve. Ma on głównie służyć graczom, którzy chcą bawić się ulubionymi produkcjami przed ekranem telewizora w salonie. Docelowo zapewni on szereg rozmaitych opcji, w tym strumieniowanie obrazu gier z głównego komputera na sprzęt znajdujący się w innym pomieszczeniu i instalowany będzie na komputerach Steam Machines.

Podobało się?

0

Kalendarz Wiadomości

Nie
Pon
Wto
Śro
Czw
Pią
Sob

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz
Forum Inne Gry
2013-12-15
16:03

kaszanka9 Legend

kaszanka9

PierwszyWolnyJestZajęty [21]

A niby jak ich mają przekonać?

To już nie moja sprawa, to oni chcą coś osiągnąć. Może niech robią dobre exy albo płacą twórcom za wsparcie linuksa, no niestety, samo się nie zrobi, coś za coś, dodam, że to moje strzały, nie konsultowałem tego z Gabem.

Że co? Pecetowcy są odporni na "exy". Gdyby to jeszcze były jakieś ciekawe gry, a 99,99% "exów" to straszny crap.

Twoja sprawa co uważasz, ja nie pisałem w kontekście pc vs konsola, tylko lin vs win, bo valve walczy z windowsem, a nie konsolą.

A jakby chcieli przejścia graczy na linuksa to już by musieli zrobić coś ciekawego, niż jak to napisałeś "crap" z tym, że brednie opowiadasz, bo raz, że sama obecność exa coś wymusza, nawet nie musi być jakiś rewolucyjny, dwa, zdecydowanie "99'99%" exów pc to nie crap, to równie dobrze mogę rzucić taki sam tekst o konsolach, że 99% gier tam to crap, a jak już ktoś jest "odporny" na exy to właśnie konsolowi gracze, a nie pecetowcy, bo dla nich zmiana czegoś, aby pograć to jest chwila, tylko trzeba czymś zachęcić.

Masa ludzi siedzi na windowsie tylko dlatego, że na windows działają gry, jak valve nie wykombinuje jak zrobić, aby większość dużych gier wychodziła na linuksa to mogą zapomnieć o czymkolwiek.

Linux nie obsługuje i nigdy nie będzie obługiwał DirectX.

Nie musi, jest opengl, a po za tym to stwierdzenie pokazuje jak małe masz pojęcie, to jest tylko biblioteka i nic więcej, dx nie oferuje nic więcej niż to co sam sprzęt ze sterownikiem, ten sam sprzęt na każdym systemie może zaoferować dokładnie to samo.

alpha_lyr [23]

Herar PS4 obsługuje DirectX jak i OpenGL i Mantle

Może czas skończyć takie tłumaczenia b i tak nie pojmą, to są wszystko biblioteki, można i napisać swoją, zresztą sony ma i swoją na ps4 (i ps3 też).

Mi to np. chce się śmiać z takich gości z tego wątku także, którzy jako argument wyższości przedstawiają directx, co jest kompletną bzdurą i dowodem jak mało wiedzą.

Sprzęt to sprzęt, jeżeli na windowsie jakaś grafika obsługuje dx11, czyli konkretnie funkcje grafiki udostępniane poprzez api dx11, to dokładnie ten sam sprzęt może to samo na linuksie i nie ma tu żadnego "ale". KONIEC TEMATU

Komentarz: kaszanka9
2013-12-15
16:52

PortalGta Generał

@PierwszyWolnyJestZajęty
"Że co? Pecetowcy są odporni na "exy"."

Powiedz to tym, którzy podpisują petycje o wyjście GTA (ex konsolowy), RDR (ex konsolowy), The Last of Us (ex ps-trójkowy) na PC.

Poza tym PCtowcy tego nie kupią. Większość tzw. "zadeklarowanych PCtowców" to ci, co nie mają kasy na coś, innego niż wielofunkcyjny PeCet, a SteamOS będą mogli zainstalować na normalnych blaszakach, więc po co to PCtowcom.
Tutaj chodzi o rynek zachodni/konsolowy, ale też nie wiem, jak ma się to im udać.

Komentarz: PortalGta
2013-12-15
17:24

zanonimizowany145641 Legend

>>>@PierwszyWolnyJestZajęty
"Że co? Pecetowcy są odporni na "exy"."

Powiedz to tym, którzy podpisują petycje o wyjście GTA (ex konsolowy), RDR (ex konsolowy), The Last of Us (ex ps-trójkowy) na PC.

Podpisywac to i ja sie moge. Licza sie ZYSKI. Jakby sie nagle okazalo, ze w trakcie podpisania, kazdy musialby wydac jakas kase na oplate na poczet gry (albo podpisac sie z imienia i nazwiska, a po premierze pokazac dowod zakupu) to by sie zaraz okazalo, ze zamiast 600tys, tych podpisow jest 10tys moze.

Naprawde uwazasz, ze jesli Rockstar mialby POROWNYWALNE zyski z wersji na PC jak tej z konsol to by jej nie stworzyl w jednym czasie, a nie pol/rok pozniej, kiedy wszyscy Ci co chcieli pograc kupili juz wersje na PS3/X360?

Prawda jest taka, ze Ci placzacy PCtowcy sami zgotowali sobie taki los.

PS. Ci Co podpisuja sie pod petycja w sprawie The Last of Us na PC to juz w ogole skonczeni idioci, ktorzy nie zdaja sobie sprawy z paru prostych faktow.

Komentarz: zanonimizowany145641
2013-12-15
18:30

PortalGta Generał

👍

@Piotrek.K
Jasna sprawa

Komentarz: PortalGta
2013-12-16
22:10

pablo264 Chorąży

czy na systemie SteamOS uruchamiać mogę każdą grę ? czy muszą być one przerobione jak pod konsolę ? w końcu jest to linux i zastanawiam się czy może odpalić gry pod windowsa

Komentarz: pablo264

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl