Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 stycznia 2014, 09:59

Pod Mocnym Aniołem, Walter Mitty - Weekendowe premiery kinowe

Trzeci tydzień stycznia 2014 roku to cztery filmowe premiery przygotowane przez rodzimych dystrybutorów, aczkolwiek nie będzie przesady w stwierdzeniu, że tylko dwie z nich będą liczyły się w walce o frekwencyjny sukces. Na ekrany wchodzi nowy film Wojtka Smarzowskiego i ciekawie zapowiadające się Sekretne życie Waltera Mitty. Na dokładkę kina zaserwują animację dla najmłodszych i rosyjski dramat.

Pod Mocnym Aniołem

Źródło: facebook.com/podmocnymaniolem
Źródło: facebook.com/podmocnymaniolem

Ekranizacja powieści Jerzego Pilcha w wykonaniu Wojtka Smarzowskiego. Dla wielu takie połączenie to spełnienie marzeń, ale wydaje mi się, że i bez autora książki, reżyser z powodzeniem sprawdziłby się w temacie miłości do alkoholu i miłości do kobiety. Póki co absolutnie każdy nowy film Smarzowskiego to wydarzenie na rodzimym filmowym rynku i rzecz zbierająca bardzo pozytywne opinie tak u krytyków, jak i widzów. Mam nadzieję, że i tym razem będzie podobnie, choć należy się tu słowo przestrogi – Pod Mocnym Aniołem, mimo tego, co zdają się sugerować zwiastuny, nie jest w najmniejszym nawet stopniu komedią.. To typowa dla Smarzowskiego brudna wizja współczesnej Polski, tym jednak razem zaczerpnięta z Pilcha. Alkoholik Jerzy, który z nałogiem zerwać nie potrafi, spotyka na swojej drodze piękną dziewczynę i zakochuje się w niej. Czy uczucie do kobiety pozwoli mu wygrać z uzależnieniem?

  1. Reżyseria: Wojtek Smarzowski
  2. Grają: Robert Więckiewicz, Julia Kijowska, Jacek Braciak

Sekretne życie Waltera Mitty

Źródło: filmweb.pl
Źródło: filmweb.pl

Druga ekranizacja w tym tygodniu, choć o tym wie zapewne mniejsza ilość osób, niż w przypadku powyższego filmu. Sekretne życie Waltera Mitty to wielokrotnie nagradzane, satyryczne opowiadanie autorstwa Jamesa Thurbera, które ukazało się w 1939 roku. Przedstawia ono marzącego o wielkich przygodach tytułowego bohatera, który w ten sposób urozmaica sobie cotygodniową wyprawę na zakupy z żoną. Ben Stiller poszedł drogą ekranizacji z 1947 roku i uczynił z Waltera pracownika redakcji magazynu Life, a fabuła w znacznym stopniu odbiega od pierwowzoru (co zresztą nie podobało się Thurberowi). W nowym filmie zobaczymy przeciętnego faceta marzącego o wielkich czynach, które pomogą mu zaimponować ładnej koleżance z redakcji. W pewnym momencie, gdy zagrożona jest okładka ostatniego numeru magazynu, prawdziwa przygoda staje przed Walterem otworem. Walter Mitty to piękne zwiastuny i podobno nie tak piękny rezultat końcowy – ale oczywiście przekonać się warto „własnoocznie”.

  1. Tytuł oryginalny: The Secret Life of Walter Mitty
  2. Reżyseria: Ben Stiller
  3. Grają: Ben Stiller, Kristen Wiig, Sean Penn, Adam Scott

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Robaczki z Zaginionej Doliny (animowana historia o mrówkach walczących o kostki cukru),
  2. Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków (rosyjski dramat, w którym magia, humor i erotyka wspomagają opowieść o ugrofińskim ludzie Mari Eł).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.