Valve rozszerza możliwości Steam Decka OLED, umożliwiając oficjalną instalację sterowników systemu Windows. Właściciele handhelda mogą teraz cieszyć się większą swobodą wyboru systemu operacyjnego. Choć wciąż istnieją pewne ograniczenia, firma zapewnia o dalszych pracach nad rozwojem sterowników.
Spis treści:
Właściciele Steam Decka w wersji OLED mogą teraz oficjalnie zainstalować i korzystać z systemu Windows na swoim urządzeniu. Firma Valve właśnie udostępniła niezbędne sterowniki, które wcześniej zawitały na starszy model Steam Decka z ekranem LCD.
Chociaż Valve wydało oficjalne sterowniki, to wciąż są pewne niedociągnięcia. Najważniejszym z nich jest brak obsługi głośników wewnętrznych. Dźwięk można obecnie odtwarzać tylko przez słuchawki podłączone przewodowo lub przez Bluetooth. Ponadto, funkcjonalność Bluetooth wymaga aktualizacji BIOSu do wersji 3.6.9 lub nowszej.
Innym ograniczeniem jest brak obsługi mikrofonupołączonego za pośrednictwem Bluetooth, co może być uciążliwe dla osób korzystających z komunikatorów głosowych podczas grania.
Valve zapowiada dalsze prace nad udoskonalaniem sterowników dla Windowsa. Możemy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości problemy z dźwiękiem i mikrofonem zostaną rozwiązane. Firma pracuje również nad przeniesieniem SteamOS na inne popularne handheldy, takie jak ROG Ally.
Zespół kontynuuje prace nad dodaniem obsługi dodatkowych urządzeń przenośnych w systemie SteamOS – powiedział Lawrence Yang, projektant Valve na łamach serwisu The Verge.
Ponadto, Valve pracuje nad wprowadzeniem funkcji dual-boot, która pozwoli na łatwe przełączanie się między SteamOS a Windowsem, jednak nie podano jeszcze konkretnej daty premiery tej funkcji.
Oficjalne wsparcie dla Windowsa na Steam Decku OLED to dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy tego urządzenia. Otwiera to nowe możliwości i daje użytkownikom większą swobodę wyboru. Chociaż wciąż są pewne ograniczenia, to Valve wyraźnie pokazuje, że jest zaangażowane w rozwój swojego handhelda i chce, aby był on jak najbardziej uniwersalny.
Do tego, Valve nadal inwestuje w swój autorski system operacyjny i pracuje nad jego przeniesieniem na inne urządzenia. Wygląda na to, że w przyszłości gracze będą mieli jeszcze większy wybór, jeśli chodzi o handheldy i systemy operacyjne. A to zawsze dobra wiadomość.
0

Autor: Krystian Łukasik
Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.