Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 maja 2023, 10:12

autor: Adam Celarek

Spider-Man zmiażdżył The Last of Us Part 1 na PC, Sony ujawniło liczby

W najnowszym raporcie sprzedażowym Sony dzieli się dokładnymi informacjami dotyczącymi sprzedaży swoich produktów. Szczegółowe dane w kilku aspektach zaskakują.

Źródło fot. Insomniac Games
i

Sony podzieliło się z inwestorami raportem prezentującym wybrane aspekty działalności firmy. Najnowszy dokument stanowi świetne źródło informacji dotyczących kondycji growego oddziału korporacji.

Nierówne rezultaty na PC

Jedną z ciekawszych informacji zawartych w prezentacji jest ta dotycząca liczby sprzedanych kopii dwóch produkcji first-party ze stajni Sony na PC.

Z porównania jasno wynika, że wydany na komputerach w 2022 roku Marvel's Spider-Man Remastered okazał się dużo większym hitem sprzedażowym niż tegoroczne The Last of Us: Part I.

Spider-Man zmiażdżył The Last of Us Part 1 na PC, Sony ujawniło liczby - ilustracja #1

Źródło: Sony

I choć należy wziąć pod uwagę fakt, że produkcja Insomniac Games znajduje się na rynku kilka miesięcy dłużej, tak ponad czterokrotna różnica w liczbie sprzedanych egzemplarzy (368 tys. w kontraście do 1,5 mln) stanowić może dla gry Naughty Dog różnicę nie do obrobienia.

Bardzo słaba premiera gry oraz szereg kontrowersji związanych z mizerną jakością portu PC wyraźnie wpłynęły na słupki sprzedaży.

Abonament PS Plus

Japończycy podzielili się także danymi dotyczącymi usługi PlayStation Plus. Po zeszłorocznym rozbiciu abonamentu na trzy różniące się ceną warianty, duża część użytkowników chętnie zaadaptowała droższe warianty usługi.

Spider-Man zmiażdżył The Last of Us Part 1 na PC, Sony ujawniło liczby - ilustracja #2

Źródło: Sony

W przeciągu pierwszych 10 miesięcy obowiązywania nowego cennika, po wariant Extra usługi sięgnęło 6,1 miliona graczy. Najdroższy pakiet Premium wybrało 17% wszystkich abonentów (około 8 milionów). Łącznie z nowych wariacji PS Plus skorzystało aż 30% regularnych subskrybentów.

Sprzęt

Osobnej wzmianki doczekały się poszczególne gamingowe urządzenia korporacji. Dokument zaznacza dla przykładu, że wydane w lutym gogle PS VR2 sprzedały się tylko nieco lepiej od poprzedniego modelu, osiągając w 6 tygodni pułap około 600 tys. egzemplarzy.

Spider-Man zmiażdżył The Last of Us Part 1 na PC, Sony ujawniło liczby - ilustracja #3

Źródło: Sony

Ciekawszą statystyką może być natomiast najwyższy w historii wskaźnik sprzedanych konsol w pierwszym kwartale roku. W 2023 r. liczba zakupionych PS4 oraz PS5 oscylowała w okolicach 5 milionów.

Spider-Man zmiażdżył The Last of Us Part 1 na PC, Sony ujawniło liczby - ilustracja #4

Źródło: Sony

Co ciekawe, użytkownicy PS5 wydają na sprzęt, gry i akcesoria znacznie więcej pieniędzy od posiadaczy PS4 (licząc pierwsze trzy lata od premiery) – 622 dolary w porównaniu do 479 dol. Sony ujawniło również, że PS5 ma wyprzedzić PS4 we "wszystkich kluczowych wskaźnikach" do końca roku podatkowego 2023. Wskaźniki te obejmują gry (fizyczne, cyfrowe), dodatki, subskrypcje (PS Plus), kontrolery, VR, ale i nie obejmują zakupu samej konsoli.

Spider-Man zmiażdżył The Last of Us Part 1 na PC, Sony ujawniło liczby - ilustracja #5

Źródło: Sony

Ta informacja, w połączeniu z wykresem sugerującym rekordową sprzedaż PS5 w ostatnim roku, stanowić mogą dla rynku jasny sygnał, że po długim okresie sklepowych niedoborów, klienci ze wzmożonym zainteresowaniem patrzą w kierunku nowych platform.

  1. Pełen raport Game & Network Services Segment

Adam Celarek

Adam Celarek

Grami interesuje się od najmłodszych lat. Absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę z zakresu ludologii. Pracę w GRY-Online.pl rozpoczął na początku 2023 roku. W redakcji pełni rolę autora poradników. Entuzjasta RPG-ów, nietuzinkowych gier indie oraz kompetytywnych tytułów e-sportowych (głównie bijatyk oraz gier MOBA). Poza grami interesuje się także papierowymi grami fabularnymi oraz karciankami kolekcjonerskimi. Miłośnik oldskulowej technologii i stylu retro.

więcej