Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 sierpnia 2012, 13:56

autor: Szymon "Hed" Liebert

Sony unika podania dokładnych wyników PlayStation Vita – raport na temat I kwartału finansowego

Oddział Sony zajmujący się grami osiągnął kiepskie wyniki w I kwartale tego roku biznesowego. W raporcie nie podano dokładnych liczb odnośnie PlayStation Vita, nowej konsoli przenośnej, która zadebiutowała na Zachodzie w lutym.

Sony unika podania dokładnych wyników PlayStation Vita – raport na temat I kwartału finansowego - ilustracja #1
Gravity Rush – jedna z nowych gier na PlayStation Vita nie pomogła osiągnąć dobrych wyników.

Firma Sony opublikowała raport dotyczący I kwartału trwającego roku finansowego. Wyniki oddziału zajmującego się grami były kiepskie – wypracował on tylko 1,49 miliarda dolarów obrotów, czyli o 14,5% mniej niż przed rokiem. Mniejsze zainteresowanie sprzętem PlayStation przyniosło też stratę operacyjną w wysokości 45 milionów dolarów. Alarmujące jest to, że producent nie podał dokładnych danych sprzedażowych dla PlayStation Vita.

W pierwszym kwartale tego roku finansowego, zakończonym z dniem 30 czerwca, firma Sony sprzedała 2,8 miliona pudełek z PlayStation 3 oraz PlayStation 2 (w porównaniu do 3,2 miliona sprzedanych konsol przed rokiem). Wyniki PlayStation Vita połączono z rezultatami PSP – obie konsole kupiono w sumie 1,4 miliona razy, co wydaje się słabym rezultatem. W ubiegłym roku samo PSP zdołało osiągnąć wynik 1,8 miliona sprzedanych jednostek.

Sony unika podania dokładnych wyników PlayStation Vita – raport na temat I kwartału finansowego - ilustracja #2

Spadło także zainteresowanie oprogramowaniem. Na PlayStation 3 i PlayStation 2 sprzedano 20,1 miliona egzemplarzy gier i programów, czyli o około 7,5 miliona mniej niż przed rokiem. Równie kiepsko na tym polu prezentują się konsole przenośne, ponownie potraktowane grupowo. Produkty wydawane na PlayStation Vita i PSP znalazły 5,8 miliona nabywców, co oznacza, że przed rokiem samo PSP poradziło sobie lepiej (6,6 miliona sprzedanych kopii).

Firma tłumaczy gorsze wyniki starszych konsol, czyli PlayStation 3 i PlayStation 2, pojawieniem się PlayStation Vita, która przejęła część rynku. Warto też zaznaczyć, że część spadków została zrekompensowana umocnieniem się wartości jena. Mimo tego, nie da się ukryć, że ten kwartał finansowy były dość niepokojący dla koncernu, bo pokazał niezbyt duże zainteresowanie nowym sprzętem przenośnym. Z tego względu firma obniżyła oczekiwania w perspektywie roku.

  1. Raport finansowy Sony (PDF)