Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 grudnia 2019, 08:34

autor: Adrian Werner

Skasowano fanowski remaster Red Dead Redemption na PC

Firma Take-Two Interactive pozwała twórcę Red Dead Redemption: Damned Enhancement Project. Zmusiło go to do skasowania tego fanowskiego remastera, który miał umożliwić zagranie w ulepszoną wersję pierwszego RDR na PC.

Projekt raczej nie podniesie się po tym ciosie. - Skasowano fanowski remaster Red Dead Redemption na PC  - wiadomość - 2019-12-30
Projekt raczej nie podniesie się po tym ciosie.

Firma Take-Two Interactive podjęła drugą, i tym razem skuteczną, próbę zatrzymania prac nad Red Dead Redemption: Damned Enhancement Project, czyli nieoficjalnym remasterem przeboju studia Rockstar, w który mogliby zagrać pecetowcy.

Przypomnijmy, że projekt zapowiedziano w sierpniu tego roku. Twórcy pierwsze problemy napotkali miesiąc później, kiedy to Take-Two postraszyło ich procesem sądowym. Prace zostały wtedy na pewien czas wstrzymane. Wznowiono je w listopadzie, po tym jak autorzy wprowadzili pewne zmiany, które w ich mniemaniu miały zagwarantować legalność całego przedsięwzięcia. Okazało się jednak, że wydawca miał inne zdanie na ten temat. Prawnicy firmy złożyli w nowojorskim sądzie pozew przeciwko głównemu moderowi - Johnathanowi Wyckoffowi. W odpowiedzi twórca, szerzej znany pod ksywką GamingDamned, zmienił status projektu na „skasowany”.

Red Dead Redemption: Damned Enhancement Project miało wykorzystać emulatory konsol Xbox 360 i PlayStation 3 do uruchomienia gry na pecetach. Zawartość RDR zostałaby zmodyfikowana, zyskując m.in. lepsze tekstury, poprawiony interfejs oraz upiększone modele. Mod projektowano tak, że do jego zabawy wymagana byłaby pełna wersja gry, a tryb sieciowy miał być niedostępny. Twórczy liczyli, że to pozwoli im uniknąć problemów prawnych, ale jak widać, prawnicy Take-Two mieli inne zdanie.

W pozwie argumentowano, że fanowski projekt stanowić będzie konkurencję dla pecetowej wersji Red Dead Redemption 2. Twierdzono również, że mogłoby zaszkodzić w przyszłości ewentualnej sprzedaży oficjalnego remastera oraz dodatków do RDR2 z mapą poprzedniej części. Ten ostatni argument jest o tyle dziwny, że Rockstar Games nie ma w planach dodatków DLC dla pojedynczego gracza do drugiej odsłony Red Dead Redemption 2.

Nie wiadomo, czy Take-Two dałoby radę wygrać sprawę, ale skromny moder bez wątpienia nie ma środków na prowadzenie długiej batalii sądowej, więc złożenie samego pozwu wystarczyło do skasowania projektu.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Red Dead Redemption - recenzja gry
  3. Gramy w Red Dead Redemption na Xbox One - namiastkę prawdziwego remastera
  4. Red Dead Redemption - poradnik do gry