Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 stycznia 2020, 09:21

Serial Wiedźmin to hit - Netflix chwali się wynikami oglądalności

Netflix ogłosił, że w ciągu czterech pierwszych tygodni serial Wiedźmin obejrzano na 76 mln kont. Takie wyniki oznaczają, że tytuł wkrótce stanie się największym sukcesem wśród produkcji serwisu.

Wiedźmin okazał się wielkim sukcesem dla serwisu Netflix. - Serial Wiedźmin to hit - Netflix chwali się wynikami oglądalności - wiadomość - 2020-01-22
Wiedźmin okazał się wielkim sukcesem dla serwisu Netflix.

W poniedziałek minął miesiąc od premiery serialu Wiedźmin. Nikt nie ma wątpliwości, że produkcja okazała się dużym sukcesem, ale teraz wreszcie poznaliśmy konkretne liczby. Serwis Netflix ogłosił, że w ciągu pierwszych czterech tygodni produkcję obejrzano na 76 mln kont użytkowników. Firma pochwaliła się, że wyniki tytułu są tak dobre, że jest on na najlepszej drodze, aby stać się jej najpopularniejszym projektem.

Porównania Wiedźmina z wcześniejszymi premierami są jednak trudne, gdyż Netflix zmienił metodologię. Dawniej produkcję liczono jako „obejrzaną”, jeśli na danym koncie wyświetlono przynajmniej 70% odcinka lub filmu. Teraz wystarczą 2 minuty oglądania. Takie kryterium może wydawać się dziwne, ale przypomina te wykorzystywane przez serwisy wideo YouTube i BBC iPlayer, jak również przez internetową stronę gazety New York Times.

Pochwalono się również wpływem premiery serialowego Wiedźmina na inne media, co zaowocowało rekordem aktywności gry The Witcher 3: Wild Hunt na Steamie oraz zleceniem dodruku pół miliona egzemplarzy amerykańskich wydań książek Andrzeja Sapkowskiego.

Serwisy streamingowe nie dzielą się często dokładnymi datami, więc trudno ocenić, jak Wiedźmin wypadł na tle konkurencji. Netflix podkreślał, że serial był wyszukiwany w Google częściej niż The Mandalorian (Disney+), The Morning Show (Apple TV Plus) czy Tom Clancy’s Jack Ryan (Amazon Prime).

Na początku tego miesiąca wystartowała produkcja drugiego sezonu Wiedźmina, ale na premierę poczekamy do przyszłego roku. Fani nie ukrywają, że w roli Vesemira najchętniej zobaczyliby Marka Hamilla, a i sam aktor jest zainteresowany tą rolą. W wywiadzie z serwisem IGN showrunnerka Lauren Schmidt Hissrich przyznała, że jest świadoma tych nadziei i stanowią one ciekawą propozycję. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby podejmować takie decyzje.

  1. Oficjalna strona internetowa serialu Wiedźmin
  2. Wiedźmin (Netflix) - godzina premiery i liczba odcinków