Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lutego 2020, 21:38

Ruszyła kampania gry Wampir: Maskarada po polsku na Wspieram.to

Firma Alis Games rozpoczęła zbiórkę na polskie tłumaczenie piątej edycji podręcznika do papierowego RPG Vampire: The Masquerade. Wystarczył jeden dzień w serwisie Wspieram.to, by kampania okazała się sukcesem.

Piąta edycja papierowej Maskarady po raz pierwszy będzie dostępna po polsku. - Ruszyła kampania gry Wampir: Maskarada po polsku na Wspieram.to - wiadomość - 2020-02-10
Piąta edycja papierowej Maskarady po raz pierwszy będzie dostępna po polsku.

Premiera Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 wciąż wydaje się być bardzo odległa po ostatnim opóźnieniu. Niestety – czy raczej na szczęście – fani Świata Mroku w tym roku muszą czekać na jeszcze jedną pozycję. Firma Alis Games rozpoczęła zbiórkę w serwisie Wspieram.to w związku z planowanym wydaniem papierowego RPG Wampir: Maskarada po polsku. Konkretniej chodzi tu o piątą edycję gry, która została opublikowana na początku 2018 roku nakładem wydawnictwa Modiphius Entertainment. Polacy zaczęli pracować nad tłumaczeniem jeszcze w tym samym roku i udało im się już uporać z podstawowym podręcznikiem. W międzyczasie uzyskali też licencję tytułu.

Choć prace nad tłumaczeniem głównego podręcznika zostały już zakończone, kampania na Wspieram.to ma kilka bardzo istotnych celów. Autorzy chcą wykorzystać popularność serwisu do wypromowania swojego projektu poprzez dotarcie do jak największej liczby odbiorców, a strona spełni też rolę platformy dystrybucyjnej. Co jednak o wiele ważniejsze, pieniądze ze zbiórki pomogą przyśpieszyć prace nad dodatkami do Wampira: Maskarady, wliczając w to projekty stworzone przez Polaków. Uwzględnia to Serce Europy, czyli pierwszą oficjalną polską kampanię, ale też garść „niezatytułowanych” scenariuszy. Poza tym wciąż trwają prace nad tłumaczeniem dwóch dodatkowych podręczników wydanych przed Modiphius Entertainment: Camarillą oraz Anarchistami. Te mają być gotowe do druku dopiero na przełomie lipca i sierpnia.

Fani Świata Mroku mają na co czekać w tym roku. - Ruszyła kampania gry Wampir: Maskarada po polsku na Wspieram.to - wiadomość - 2020-02-10
Fani Świata Mroku mają na co czekać w tym roku.

W ramach kampanii twórcy chcą zebrać co najmniej 60 tysięcy złotych. A raczej „chcieli”, bo już pierwszego dnia polskie wydanie Wampira: Maskarady zebrało o ponad 10 tysięcy złotych powyżej celu minimalnego. Najwyraźniej tęsknota za Światem Mroku jest w naszym kraju silna, ale zapewne pomogły też bonusy dla osób wspierających zbiórkę. Te uwzględniają przygotowywaną ścieżkę dźwiękową Music for the Polish Vampires, dostępną wyłącznie w ramach kampanii na Wspieram.to. Prócz tego w zależności od ofiarowanej przez nas kwoty otrzymamy podstawowy podręcznik do gry w twardej okładce (wraz z wersją elektroniczną w formie pliku .pdf) w wersji zwykłej lub limitowanej Deluxe (dostępne tylko 400 sztuk), „niezatytułowany” scenariusz, garść akcesoriów oraz zaproszenie na ogromny LARP Convention of Thorns w Książu Wałbrzyskim. Autorzy przewidzieli też cele dodatkowe – szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie akcji w serwisie Wspieram.to.

Źródło: Alis Games.
Źródło: Alis Games.

Jeśli liczycie, że papierowy Wampir: Maskarada umili Wam oczekiwanie na drugie Bloodlines, musimy Was rozczarować. Podręcznik do gry zadebiutuje dopiero 31 października tego roku, aczkolwiek osoby biorące udział w kampanii na Wspieram.to otrzymają wszystko miesiąc wcześniej. Niewykluczone więc, że gra wideo studia Hardsuit Labs ukaże się wcześniej, niż papierowy oryginał w naszym języku. Natomiast kolejne dodatki – w tym polskie scenariusze i kampania „Serce Europy” – zobaczymy dopiero w 2021 roku.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej