Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 stycznia 2021, 12:44

autor: Adrian Werner

Rust - eksplozja popularności na Twitch, nowy rekord na Steamie

Rust przeżywa obecnie złoty okres. Gra przebiła próg miliona widzów na Twitchu i ustanowiła nowy rekord aktywności na Steamie.

Gra Rust ustanowiła nowy rekord aktywności na Steamie. Wczoraj wieczorem w produkcję studia Facepunch bawiło się 134 483 graczy jednocześnie. Jest to spore osiągnięcie biorąc pod uwagę wiek gry – wczesna wersja produkcji zadebiutowała ponad siedem lat temu.

Poprzedni rekord wynosił 125 tys. i został osiągnięty w kwietniu 2020 r. Rust był jedną z wielu gier, które skorzystały na pandemii koronawirusa i w ubiegłym roku produkcja często przekraczała 100 tys. bawiących się jednocześnie, co przed marcem 2020 r. praktycznie się nie zdarzało.

Rust - eksplozja popularności na Twitch, nowy rekord na Steamie - ilustracja #1
Źródło: SteamDB.

Nowy rekord aktywności pokazuje, że gra radzi sobie coraz lepiej, ale nie może być tu mowy o dramatycznym skoku popularności na Steamie. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku wyników streamingowych. 3 stycznia liczba oglądających transmisje z Rust w serwisie Twitch przekroczyła 1,2 mln osób. Wcześniej gra nigdy nie osiągała takich rezultatów na tej platformie.

Wzrost zainteresowania transmisjami z produkcji studia Facepunch wynika z tego, że pod koniec roku na jednym serwerze gry (założonym przez OfflineTV) zaczęło bawić się kilkudziesięciu popularnych streamerów, takich Shroud, xQc, Pokimane, Disguised Toast, Sodapoppin czy Myth.

Rust - eksplozja popularności na Twitch, nowy rekord na Steamie - ilustracja #2
Źródło: SteamDB.

Przy takim nagromadzeniu sław tylko kwestią czasu był wybuch jakiejś afery. Nie musieliśmy na to czekać długo. Podczas słabego dla siebie meczu xQc bezpodstawnie oskarżył innego gracza o tzw. stream sniping. Terminem tym określa się sytuację, gdy jeden z uczestników zabawy obserwuje transmisje rywala, aby uzyskać nad nim przewagę, np. odkrywając jego pozycję na mapie.

XQc został skrytykowany przez wielu kolegów po fachu za swoje zachowanie i szybko przeprosił, ale nie uspokoiło to do końca emocji. Pokimane przestała już grać na serwerze, twierdząc, że nie przynosi jej już to żadnej frajdy. Oczywiście cała ta drama tylko zwiększa zainteresowanie widzów transmisjami z Rust i najpewniej pomogła również w osiągnięciu nowego rekordu aktywności na Steamie.

  1. Gra Rust w serwisie Steam
  2. Oficjalna strona internetowa gry Rust