RTX 3050 może nie być kartą dla górników. Gracze zacierają ręce
Premiera karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3050 zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze testy wydajności sugerują, że układ ten być może nie będzie zbyt często wybierany przez kopaczy kryptowalut.

Z testów opublikowanych przez redakcję VideoCardz wynika, że RTX 3050 bardzo słabo radzi sobie z kopaniem kryptowalut. Wydajność karty ma wynosić jedynie 12,5 MH/s przy kopaniu Ethereum (przy poborze mocy na poziomie 73 W), co przy obecnym kursie tej waluty jest kompletnie nieopłacalne. Być może producent zastosował zabezpieczenie algorytmem LHR, wpływającym na drastyczne obniżenie wydajności w kopaniu kryptowalut. W momencie wykrycia oprogramowania używanego przez górników karta zwiększa pobór energii, jednocześnie zmniejszając osiągi. Dzięki temu jej atrakcyjność dla zwolenników wirtualnych walut jest znikoma, co daje szansę na kupno takiej karty przez graczy.
Jeśli zabezpieczenia zastosowane przez Nvidię nie zostaną przez górników zniesione, to RTX 3050 ma szansę stać się kartą graficzną, na którą czekało wielu graczy na całym świecie. Z testów producenta wynika, że najnowszy układ graficzny zaoferuje prawie dwukrotnie lepsze osiągi niż GeForce GTX 1650 i prawie czterokrotnie lepsze niż GeForce GTX 1050. Czy faktycznie tak będzie, przekonamy się 26 stycznia około godziny 15:00. To właśnie wtedy zejdzie embargo na wszystkie publikacje na temat Nvidia Geforce RTX 3050. Czy recenzenci na całym świecie uzyskają podobne wyniki w swoich testach? Jeśli nowa karta graficzna od „Zielonych” okaże się sukcesem, to jej kupno po premierze może być utrudnione.
Ceny kart graficznych Nvidii sprawdzicie tutaj
Może Cię zainteresować:
- Flagowa karta graficzna Intela przetestowana. Wynik na poziomie RTX 3070 Ti
- Skradzione karty graficzne GeForce RTX mogły trafić do Wietnamu
- RTX 3090 Ti pojawił się w sklepach w absurdalnych cenach
Przypomnijmy, że Nvidia GeForce RTX 3050 to układ oparty na rdzeniu NVIDIA GA106-150, który dysponuje 2560 jednostkami SP, 80 jednostkami Tensor oraz 20 rdzeniami RT. Ma to być odpowiedź producenta na niedawną premierę konkurencyjnego Radeona RX 6500 XT, który jest budżetową propozycją od AMD. Sugerowana cena RTX-a 3050 to 249 dolarów amerykańskich, jednak nie ma się co łudzić, że kartę faktycznie będzie zakupimy za taką kwotę (patrz: sytuacja w Japonii).
Więcej:AMD woli pracować z Sony niż z Microsoftem, bo Mark Cerny ma wizję i aktywnie działa przy PS6
Komentarze czytelników
mirko81 Legend

7000 w Time Spy z 8 GB vram gwarantuje wystarczającą moc w 1080p.
Nie rozumiem skąd obawy by karta nie domagała w FullHD.
Układ spotkał się z nieuzadadnionym hejtem. Będzie sukces jak utrzyma cene w okolicy 2 tys zl
https://www.pcworld.pl/news/Pierwszy-benchmark-GeForce-RTX-3050-Warto-czekac,435591.html
zanonimizowany1365373 Pretorianin
Ideał dla konsolowców
pieterkov Senator

Wychodzi na to, że ta karta ma wydajność 1070 która ma 6 lat XD
1070 jest 80% wydajniejsza od 1650 i mniej więcej tyle wychodzi z tego wykresu borderlands 3.
Ciekawe czy będzie kosztować mniej niż 2100zł które 1070 kosztowała na premierę. Bo na razie to od 6 lat postęp techniczny stoi.
P.S. Jakby ktoś nie zrozumiał - postęp techniczny = większa wydajność za daną cenę. Przykładowo 970 oferowała większą wydajność niż 770 za te same pieniądze. A nawet mniejsze bo rekomendowane ceny to 1430zł za 970 i 1680zł za 770.
A potem przyszła seria 10xx gdzie 1500zł kosztowała 1060, a nie 1070 i się zaczęło...
Mardok808 Legionista
Janusze biznesu ściągają z zagranicy zepsute karty graficzne po dobrych cenach lub wystawiaja swoje wygrzane uszkodzone padła których się nie pozbyli a potem wystawiaja na allegro np radeon rx5700xt "karta pochodzi z niemiec , nie uruchamia się nie znam jej stanu" i cyk 1500 zł , Geforce rtx 2070 "karta nie wyświetla obrazu, sprzedaje jaką uszkodzoną" i cyk 1500 zł .... Przejrzyjcie allegro xD Czy może być gorzej ? jprdl
zanonimizowany1365373 Pretorianin
RTX 3060 to dokładnie ta sama wydajność co 2080 noTi, 2070 Super , 1080Ti, więc może nie będziecie mieli tak źle z tą kartą :P