Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 maja 2019, 13:31

autor: Adrian Werner

Renesans GTA 5 na Twitchu dzięki modom RP i serwerowi NoPixel

Marzec okazał się niezwykle udany dla Grand Theft Auto V w serwisie Twitch. Popularność gry eksplodowała, a zasługę w tym mają serwery z modami GTA 5 RP, w tym zwłaszcza NoPixel.

Rozgrywki typu RP nie są niczym nowym w GTA 5, ale dopiero teraz naprawdę chwyciły, głównie za sprawą serwera NoPixel. - Renesans GTA 5 na Twitchu dzięki modom RP i serwerowi NoPixel  - wiadomość - 2019-05-02
Rozgrywki typu RP nie są niczym nowym w GTA 5, ale dopiero teraz naprawdę chwyciły, głównie za sprawą serwera NoPixel.

Pecetowa wersja Grand Theft Auto V obchodziła niedawno czwarte urodziny. Dlatego zaskoczeniem była nagła eksplozja streamingowej popularności tego klasyka. Jak podaje firma analityczna Newzoo, w marcu oglądalność gry w serwisie Twitch wzrosła o 500% w porównaniu z trzecim miesiącem ubiegłego roku. Powodem tego renesansu jest ogromne zainteresowanie, jakie budzi modyfikacja FiveM, a konkretnie bazujące na niej serwery typu GTA 5 RP, w których użytkownicy starają się realistycznie odgrywać role mieszkańców Los Santos.

Grand Theft Auto V zawsze miało mocną pozycję na Twitchu, ale w marcu grze udało się wspiąć na trzecie miejsce najchętniej najpopularniejszych produkcji. W sumie w ciągu tego miesiąca użytkownicy serwisu obejrzeli 58,2 mln godzin materiałów z GTA 5, co pozwoliło klasykowi studia Rockstart zostawić w tyle takie przeboje, jak Apex Legends czy Dota 2.

FiveM to narzędzie pozwalająca na swobodne tworzenie i konfigurowanie dedykowanych serwerów trybu multiplayer w Grand Theft Auto V. Spośród tych stawiających na rozgrywkę GTA V RP zdecydowanie najpopularniejszym jest NoPixel. Czołowym streamerem marca na Twitchu był Summit1g, który 88% czasu spędził właśnie na tym serwerze. W sumie użytkownicy serwisu spędzili 9,6 mln godzin oglądając jego zabawy w GTA 5.

Na serwerze NoPixel jednocześnie bawić się mogą tylko 32 osoby. Rozpoczynając rozgrywkę spawnują się w roli losowo wybranego mieszkańca Los Santos, a następnie próbują prowadzić normalne życie tego bohatera. Uczestnicy zabawy muszą przestrzegać szeregu określonych reguł, tak aby nie psuć imersji widzom oraz innym graczom. Dostanie się na serwer jest trudne i wymaga wypełnienia ankiety oraz akceptacji przez administrację, a osoby ignorujące zasady są wyrzucane.

Popularność GTA 5 RP jest tak duża, że analitycy sądzą, iż prawdopodobne jest stworzenie przez studio Rockstar oficjalnego trybu zainspirowanego fanowską twórczością.

  1. Grand Theft Auto V - kompendium wiedzy
  2. Oficjalna strona Grand Theft Auto V
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach