Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 lutego 2017, 09:41

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Raport finansowy Nintendo - duży zysk, 78 mln ściągnięć Super Mario Run, śmierć Wii U [news zaktualizowany]

Z najnowszych danych opublikowanych przez Nintendo wynika, że firma zaliczyła świetne trzy kwartały, notując od 1 kwietnia do końca 2016 roku zysk większy o 154% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Dowiedzieliśmy się także o 78 milionach pobrań gry Super Mario Run i śmierci Wii U w Japonii.

Aktualizacja

Serwis GameSpot otrzymał potwierdzenie, że produkcja konsoli Wii U została zakończona nie tylko na terenie Japonii, ale i na całym świecie. Krótko pisząc, to koniec urządzenia, które zadebiutowało na rynku w listopadzie 2012 roku.

Oryginalna wiadomość

Nintendo opublikowało raport finansowy dotyczący okresu od 1 kwietnia do końca 2016 roku. Pomimo niższych o około 25% przychodów niż w tym samym okresie 2015 roku, firma zanotowała dużo większy, bo o około 154%, zysk (ok. 895 milionów dolarów). Co ciekawe, tak świetne wyniki związane są nie tylko z grami i konsolami, ale także ze sprzedażą części kapitału w spółce zarządzającej drużyną baseballową Seattle Mariners. Nas jednak bardziej interesują growe konkrety, a tych nie zabrakło w opublikowanym dokumencie.

Przede wszystkim sprzedaż konsoli Wii U spadła o ponad 75% i przez dziewięć miesięcy rozeszło się jedynie 760 tysięcy sztuk urządzenia (łącznie 13,65 mln egzemplarzy). W tym czasie zakupiono również 12,48 miliona gier, co oznacza spadek o 45%. W listopadzie zeszłego roku okazało się, że firma zakończy wkrótce produkcję sprzętu, a dziś już wiemy, że to faktycznie koniec, gdyż zaprzestano wytwarzania konsoli w japońskich fabrykach.

Powoli żegnamy się z Wii U i czekamy na Switcha. - Raport finansowy Nintendo - duży zysk, 78 mln ściągnięć Super Mario Run, śmierć Wii U [news zaktualizowany] - wiadomość - 2017-02-01
Powoli żegnamy się z Wii U i czekamy na Switcha.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja z 3DS-em, który znalazł 6,45 miliona nabywców (łącznie sprzedano już 65,3 miliona egzemplarzy), co stanowi 10% wzrost. Ponadto gry na handhelda rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, gdyż sprzedało się aż 46,78 miliona egzemplarzy (wzrost o 20%).

Warto także wspomnieć o Super Mario Run, czyli pierwszej odsłonie słynnej serii na urządzeniach mobilnych. Według najnowszych doniesień, gra została już pobrana z App Store 78 milionów razy, ale tylko 5% osób zdecydowało się na odblokowanie pełnej wersji (kosztuje 9,99 euro – ok. 43 zł).

Na koniec przypominamy jeszcze o najnowszych wynikach sprzedaży gier firmy Nintendo, o których pisaliśmy kilka godzin temu. Do końca grudnia 2016 rozeszło się 14,69 miliona egzemplarzy Pokemon Sun oraz Pokemon Moon na 3DS-a.