Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 listopada 2017, 10:08

autor: AlexB

Premiera i recenzje gry Football Manager 2018 - bez rewolucji

Dziś na rynku pojawiła się pełna wersja Football Manager 2018, czyli kolejnej odsłony symulatora menadżera drużyny piłkarskiej. Tytuł dostępny jest wyłącznie na PC.

Wszyscy fani piłki nożnej, którzy zawsze marzyli o karierze klubowego trenera i sięgnięciu z prowadzoną przez siebie ekipą po najważniejsze trofea w tej dyscyplinie, mogą już szykować zapasy prowiantu i załatwiać sobie kilka dni wolnego. Dziś na rynku debiutuje bowiem Football Manager 2018, czyli najnowsza odsłona popularnej serii gier sportowych stworzonych przez studio Sports Interactive. Premierę pełnej wersji poprzedziły dwutygodniowe zamknięte beta-testy przeznaczone dla osób, które złożyły zamówienie na tytuł odpowiednio wcześnie. Produkcja przeznaczona jest wyłącznie na PC i można ją zakupić zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej. Jej ceny zaczynają się od około 160 złotych. Gra jest dostępna po polsku (polonizacja obejmuje wszystkie teksty w tytule). Warto przypomnieć, że wraz z Football Manager 2018 na rynku pojawiły się także Football Manager Touch 2018 (uproszczona wersja produkcji) oraz Football Manager Mobile 2018.

Gotowi na wzięcie pod swoje skrzydła drużyny piłkarskiej? - Premiera i recenzje gry Football Manager 2018 - bez rewolucji - wiadomość - 2017-11-10
Gotowi na wzięcie pod swoje skrzydła drużyny piłkarskiej?

Recenzje

Wraz z premierą Football Manager 2018 w sieci pojawiły się również pierwsze recenzje tego tytułu. Według nich otrzymaliśmy grę będącą co najmniej na poziomie poprzedniej części. Średnia ocena w serwisie Metacritic wynosi obecnie 79/100. Dziennikarze podkreślają, że tegoroczna odsłona serii jest wciąż tą samą, uzależniającą i głęboką symulacją życia menadżera drużyny piłkarskiej, a nowe funkcje, takie jak na przykład pozaboiskowe zgranie drużyny czy centrum medyczne, pozwalają na jeszcze lepsze wczucie się w tę rolę. Z drugiej jednak strony, jak zauważyli krytycy, nie jest to kamień milowy dla serii. Wszystkie zmiany nie są aż tak widoczne, jak mogliby tego chcieć niektórzy fani. Jak zauważył przedstawiciel holenderskiego serwisu XGN, studiu Sports Interactive po prostu zabrakło odwagi, by podjąć ryzyko i dokonać większej rewolucji w niektórych aspektach rozgrywki. Nagany doczekały się również optymalizacja (nowy silnik graficzny, choć oferujący wiele możliwości, najwyraźniej niestety nie do końca podołał), wszędobylskie bugi oraz SI, które wcale nie jest takie dobre, jak obiecały przedpremierowe zapowiedzi. Na te elementy narzekają również sami gracze, którzy w recenzjach na Steamie nie omieszkali pokazać swojego niezadowolenia. Obecnie zaledwie 58% opinii z ich strony jest pozytywnych.

System pozaboiskowego zgrania jest jedną z najbardziej chwalonych nowości w Football Manager 2018. - Premiera i recenzje gry Football Manager 2018 - bez rewolucji - wiadomość - 2017-11-10
System pozaboiskowego zgrania jest jedną z najbardziej chwalonych nowości w Football Manager 2018.

Oto wybrane recenzje gry Football Manager 2018 opublikowane przez serwisy branżowe.

Na koniec dla zainteresowanych podajemy oficjalne minimalne wymagania sprzętowe Football Manager 2018 dla komputerów z systemem Windows (tytuł dostępny jest również na Mac OS X oraz Linuksie).

Minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows Vista (SP2), 7 (SP1), 8/8.1, 10 (1703/Creators Update) - 64-bit lub 32-bit
  • Procesor: Intel Pentium 4, Intel Core or AMD Athlon – 2.2 GHz +
  • Pamięć: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT lub AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256MB VRAM
  • DirectX: 9.0c
  • Miejsce na dysku: 7 GB