Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 stycznia 2016, 11:45

autor: Entelarmer

Premiera Dragon's Dogma: Dark Arisen na PC

Dziś debiutuje pecetowa wersja gry Dragon's Dogma: Dark Arisen, ponadto w sieci pojawiły się jej pierwsze recenzje. Oprócz dodatkowych ustawień graficznych, wydanie na PC uwzględnia wszystkie dotychczasowe DLC.

Dziś debiutuje pecetowe wydanie gry Dragon’s Dogma: Dark Arisen, czyli rozszerzonej wersji udanego RPG Dragon’s Dogma z 2012 roku. Akcja gry zawiązuje się w momencie, gdy wioska głównego bohatera (albo bohaterki, jako że samodzielnie tworzymy własną postać) zostaje zaatakowana przez ogromnego smoka. W wyniku kolejnych wydarzeń kończymy bez serca, wyrwanego przez bestię, a następnie udajemy się w podróż, by poznać prawdę o naszym przeznaczeniu. Świat gry wypełniony jest przeróżnymi mitycznymi potworami, takimi jak hydry, cyklopy czy gryfy, a walczyć z nimi będziemy w towarzystwie „pionków” („pawns”). Oprócz podstawowej wersji gry i rozszerzenia Dark Arisen, wydanie PC zawiera wszystkie dotychczasowe DLC.

Wybrane recenzje

Jak widać, pecetowe Dragon’s Dogma: Dark Arisen zostało dobrze przyjęte przez recenzentów, ale zawiodą się ci, którzy liczyli na nowości w stosunku do konsolowych wydań. Walka wciąż jest równie satysfakcjonująca jak poprzednio, choć – niestety – nadal obecne są wady oryginału: niezbyt interesująca fabuła czy pewna powtarzalność i nadmiar zadań pobocznych. Część recenzentów narzekała też na niezbyt rozbudowany multiplayer, opierający się na możliwości wynajęcia naszych towarzyszy przez innych graczy, co owocuje łupem oraz poznaniem słabych punktów przeciwników. Pomijając jednak to, co z oczywistych względów pozostało niezmienione, mamy do czynienia z jedną z najlepszych konwersji konsolowej produkcji na PC. Płynne 60 klatek na sekundę oraz 1080p da się wyciągnąć nawet na kilkuletnim sprzęcie, a sterowanie myszką i klawiaturą jest bardzo wygodne (z wyjątkiem lewego Alt, odpowiadającego za poboczną broń). Recenzenci odnotowali jedynie pojedyncze przypadki przymusowego wyłączenia się gry (autorowi recenzji z serwisu PC Gamer Dragon’s Dogma wywaliła się raz w ciągu 50 godzin), choć niektórzy wspominali o innych problemach (np. zbyt niskiej głośności dźwięku).

Niestety, pomimo tych usprawnień, widać wyraźnie, że gra się zestarzała, zarówno technicznie (tekstury), jak i stylistycznie. Nie zmienia to jednak faktu, że Dark Arisen na PC to bardzo dobra produkcja i „klejnot wśród pecetowych RPG-ów”. Naszą recenzję pecetowego wydania Dragon’s Dogma możecie przeczytać tutaj. Przypominamy też, że posiadacze konsolowej wersji gry mogą zaimportować pliki zapisu z konsol Xbox 360 i PlayStation 3, by kontynuować zabawę tą samą postacią.