Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 października 2020, 09:46

Premiera Age of Empires 3 Definitive Edition

Dzisiaj na rynku zadebiutuje Age of Empires III: Definitive Edition. Grę będzie można kupić na Steamie i w Microsoft Store. Na pierwszej platformie produkcja ukaże się kilka godzin później, ale za to będzie wyraźnie tańsza.

Doczekaliśmy się dnia premiery Age of Empires III: Definitive Edition, czyli odświeżonego wydania klasycznej strategii czasu rzeczywistego studia Ensemble. Produkcja ukaże się dzisiaj, wyłącznie na PC, i nie zaoferuje polskiej wersji językowej.

Tytuł będzie można kupić w serwisach Steam oraz Microsoft Store. W pierwszym z nich gra zostanie odblokowana o godzinie 19:00 czasu polskiego, a cena wyniesie 71,99 złotych. Druga platforma rozpocznie sprzedaż Age of Empires 3: Definitive Edition wcześniej, bo o 15:00, ale za to w cenie 89,99 zł.

Warto dodać, że AoE3: DE dostępne jest również w ramach abonamentu Xbox Games Pass na PC.

Age of Empires III: Definitive Edition oferuje pełną zawartość podstawowej wersji gry, wraz z rozszerzeniami The WarChiefs oraz The Asian Dynasties. Autorzy nie ograniczyli się jednak do odświeżenia starych elementów. Wprowadzili także nowe cywilizacje (Szwecję oraz Państwo Inków) oraz dwa dodatkowe tryby zabawy – historyczne bitwy oraz tzw. Art Of War, czyli misje z unikalnymi wyzwaniami, mające przetestować nasze umiejętności.

Gra ma w ciekawy sposób podejść do zagadnienia interfejsu. Wczoraj autorzy ujawnili, że w tej kwestii będziemy mogli wybrać jeden z trzech wariantów. Classic HUD przypomina rozwiązania z pierwowzoru. Ułożenie elementów jest takie same, ale zostały one odchudzone, aby nie zabierać tak dużej części ekranu. The Definitive HUD wzorowany jest na remasterach poprzednich dwóch odsłon cyklu i jest najbardziej minimalistyczny. Trzecia opcja to Default HUD, łącząca elementy dwóch pozostałych interfejsów. Ten ostatni wariant ustawiony jest jako standardowy.

Do sieci zdążyło już trafić wiele recenzji Age of Empires III: Definitive Edition. Produkcja posiada średnią ocen na poziomie 79% według serwisu Metacritic. Rozstrzał not jest spory, ale ogólnie recenzenci zgadzają się, że gra zachowuje urok pierwowzoru, jednocześnie wprowadzając potrzebne zmiany, w tym głównie ulepszenia interfejsu oraz poprawki sztucznej inteligencji. Redaktorzy różnią się w opinii, czy to wystarczy. Najniższe oceny wystawiły osoby, które liczyły na bardziej radykalne nowości. Tym samym gracze oczekujący ulepszonej wersji pierwowzoru powinni być zadowoleni z Definitive Edition.

  1. Oficjalna strona serii Age of Empires