Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 marca 2012, 11:57

autor: Olek

Prace nad Legend of Grimrock dobiegają końca, premiera w kwietniu.

Petri Häkkinen, współzałożyciel studia Almost Human Games, poinformował na oficjalnym blogu o postępach w pracach nad grą Legend of Grimrock. Wygląda na to, że ten ciekawie zapowiadający się dungeon-crawler zadebiutuje na początku kwietnia.

Prace nad Legend of Grimrock dobiegają końca, premiera w kwietniu. - ilustracja #1

Co to jest „dungeon crawler”?

W tradycyjnych grach fabularnych (niekomputerowych) terminem „dungeon crawler” określa się rodzaj przygód, w których głównym zadaniem graczy jest eksploracja labiryntów (lochów, podziemi, jaskiń itp.) pełnych przeciwników, pułapek i skarbów. Odznaczają się one zwykle dosyć skromną warstwą fabularną, którą rekompensuje dynamiczna rozgrywka, stawiająca na wartką akcję i widowiskową walkę.

W grach wideo rozgrywka typu „dungeon crawler” pojawia się najczęściej w niskobudżetowych produkcjach cRPG z rodzaju „rogalików” (rogue-like).

Legend of Grimrock nie jest produkcją kalibru Dragon Age bądź The Elder Scrolls: V Skyrim, ale miłośnicy klasycznych cRPG-ów, pokroju Betrayal at Krondor czy Wizardry 8, wiążą z nią duże nadzieje. Świadczy o tym chociażby bardzo wysoki wskaźnik oczekiwań, sięgający w naszym serwisie 9/10. Okazuje się, że deweloperzy z fińskiego studia Almost Human Games są bliscy ukończenia prac nad grą.

Informacje o postępach w dewelopingu Legend of Grimrock pojawiają się na oficjalnym blogu tej produkcji w cotygodniowych odstępach. W najnowszym poście Petri Häkkinen przekazał fanom, że twórcom gry udało się m.in. naprawić szereg zidentyfikowanych do tej pory błędów, wprowadzić zmiany w menu zapisu stanu rozgrywki, a także zaimplementować 40 osiągnięć, jakie można będzie zdobyć w trakcie zabawy. Najważniejsza wiadomość to jednak orientacyjny termin wydania pecetowej wersji, która powinna pojawić się na początku kwietnia. Dokładna data premiery oraz platforma dystrybucji nie zostały ujawnione z powodu stosownych zapisów w umowie wydawniczej, ale już niebawem poznamy więcej szczegółów na ten temat.

Prace nad Legend of Grimrock dobiegają końca, premiera w kwietniu. - ilustracja #2

„Jeszcze nie skończyliśmy, ale jesteśmy blisko! Zatem, co dalej? Wciąż pozostaje kilka błędów, które trzeba naprawić, a testerzy nadal znajdują elementy wymagające dopracowania. Zamierzamy również w ciągu dwóch tygodni przeprowadzić od dawna oczekiwaną migrację strony www na bardziej wydajny i pojemny serwer. Najważniejsze, że chcemy wkrótce zamrozić kod gry i jej zawartość, zbudować pierwszą wersję „release candidate” i rozpocząć finałową rundę testów. Mamy nadzieję, że RC trafi do testerów w przyszłym tygodniu” - przekonuje Petri Häkkinen z ekipy deweloperskiej studia Almost Human Games.

Przypomnijmy, że Legend of Grimrock to zapowiedziany w połowie ubiegłego roku niskobudżetowy dungeon-crawler, wzorowany na kultowych tytułach jak Dungeon Master, Eye of the Beholder, Ultima Underworld i ARX Fatalis. Akcja gry osadzona została w prastarych lochach, wydrążonych we wnętrzu tytułowej góry Grimrock. Gracz kieruje poczynaniami drużyny skazańców, która próbuje wydostać się z więzienia. Na drodze zbiegów staje cała masa przeciwników, pułapek i zagadek. Zgodnie z zapowiedziami twórców, tytuł ukaże się w wersjach na komputery PC i Mac, a także na urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego iOS.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Legend of Grimrock