Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
press release Electronic Arts Polska Press Release 22 stycznia 2013, 20:37

Powieść CRYSIS: Eskalacja Gavina Smitha 20 lutego w Polsce

Książka Gavina Smitha to zbiór pozornie niezależnych opowiadań. Ich akcja rozgrywa się w różnych miejscach (Nowy Jork, Kolumbia, Petersburg, Londyn, Syberia), w różnym czasie (lata 2015–2034) i dotyczy różnych bohaterów.

Poniższa wiadomość jest oficjalną informacją prasową producenta/wydawcy/dystrybutora gry i jako taka nie jest lub nie musi być wyrażeniem opinii i stanowiska redakcji gry-online.pl.

Już za niecały miesiąc, bo 20 lutego, dzięki wydawnictwu Insignis Meddia, w ręce polskich czytelników trafi mroczny thriller SF pióra Gavina Smitha, którego akcja rozgrywa się w przerażającym świecie, wykreowanym przez twórców serii gier CRYSIS.

Powieść CRYSIS: Eskalacja Gavina Smitha 20 lutego w Polsce  - ilustracja #1

CELL, megakorporacja, która rozrosła się do gigantycznych rozmiarów i wymknęła spod kontroli swoich założycieli, stanowi teraz wielonarodowościowy konglomerat, uzurpujący sobie prawo do władania światem. Kilka fal recesji, która doprowadziła wiele firm do bankructwa, a ludzi na skraj ubóstwa, zaowocowało nastaniem ery postkapitalistycznego feudalizmu: CELL oferuje, by zadłużeni obywatele spłacali swe długi, odrabiając je pracą na rzecz korporacji. Ponieważ problem zadłużenia dotyka również rządy państw, CELL wykupuje od nich siły zbrojne. Żołnierze, którzy do tej pory służyli swoim narodom, teraz mają bronić interesów prywatnej organizacji. Stają zatem przed dylematem moralnym; jego rozstrzygnięcie komplikuje dodatkowo sytuacja materialna ich rodzin w biedniejącym z dnia na dzień świecie. Na to wszystko nakłada się jeszcze aktywność obcych: adaptatywna rasa Cepidów miała na Ziemi swój matecznik jeszcze przed pojawieniem się człowieka, a teraz budzi się do życia. Na domiar złego CELL zaczyna czerpać z ich technologii, która wyprzedza zaawansowaniem ludzką epokę i tym samym – jak łatwo się domyślić – jeszcze bardziej uzależni świat od zaborczej megakorporacji.

Książka Gavina Smitha to zbiór pozornie niezależnych opowiadań. Ich akcja rozgrywa się w różnych miejscach (Nowy Jork, Kolumbia, Petersburg, Londyn, Syberia), w różnym czasie (lata 2015–2034) i dotyczy różnych bohaterów. Co więcej, opowiadania nie są przedstawione w kolejności chronologicznej. Jednak im głębiej zanurzamy się w przedstawionym w nich świecie, tym bardziej wydają się splatać, przenikać i łączyć. W końcu, kiedy odkrywamy coraz więcej związków między przedstawionymi w opowiadaniach wątkami, z całości zaczyna wyłaniać się przerażający obraz świata, na który skazał samego siebie człowiek. Zabieg ten sprawia, że powieść Smitha czyta się jednym tchem – przez cały czas czytelnik odnosi uzasadnione wrażenie uczestniczenia w odkrywaniu jakieś upiornej tajemnicy.

Książka, osadzona w świecie gier CRYSIS i opowiadająca, między innymi, o losach jej bohaterów – Alcatraza, Psycho i Proroka – to niewątpliwie bardzo łakomy kąsek dla fanów produkcji Electronic Arts, ale nie tylko. CRYSIS to zarazem w pełni niezależna, rasowa powieść SF, z dynamiczną, wciągającą akcją, wyrazistymi bohaterami i działającymi na wyobraźnię technologiami przyszłości, skierowana do szerokiego grona miłośników fantastyki. Do jej zrozumienia i do czerpania satysfakcji z lektury znajomość gier CRYSIS absolutnie nie jest potrzebna.

Natomiast jeśli chodzi o graczy, to z pewnością ucieszy ich fakt, że powieść CRYSIS: Eskalacja została pomyślana jako fabularny łącznik pomiędzy CRYSIS 2 i CRYSIS 3, znacznie poszerzający przedstawiony w grach świat, tłumaczący jego uwarunkowania i wyjaśniający nieznane losy postaci. Co więcej, premiera książki zapowiadana jest na dzień przed głośną premierą gdy CRYSIS 3 i jej lektura z pewnością sprawi, że gra w najnowsze dzieło studia Crytek okaże się dla fana serii o wiele głębszym przeżyciem.