Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 kwietnia 2021, 10:57

Popularność Outriders zaskoczyła twórców; udany debiut przesłoniły problemy techniczne

W premierowym dniu w najnowszą grę polskiego studia People Can Fly – Outriders – grało w tym samym momencie niemal 112 tys. osób. Jednak gracze narzekają na problemy z połączeniem, co poskutkowało obniżeniem ocen looter shootera na Steamie do poziomu „Mieszanego”.

W SKRÓCIE:

  1. Outriders ma za sobą udany debiut – w najlepszym momencie wczorajszego dnia w ten tytuł grało prawie 112 tys. osób;
  2. to najlepszy wynik w historii wydawcy Square Enix i spory sukces dla polskiego studia People Can Fly;
  3. recenzje produkcji są mieszane, ale gracze skarżą się głównie na problemy z połączeniem.

Wczoraj na rynku zadebiutowała gra Outriders od polskiego studia People Can Fly i wydawcy Square Enix. Wygląda na to, że obydwie firmy mogą mówić o sporym sukcesie – produkcja od razu wskoczyła do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się tytułów na Steamie i przyciągnęła do siebie sporą liczbę graczy. Jak pokazują dane serwisu SteamDB, w najlepszym momencie wczorajszego dnia bawiło się w niej równocześnie blisko 112 tys. osób (dwukrotnie więcej niż zdecydowało się sprawdzić darmowe demo).

Popularność Outriders zaskoczyła twórców; udany debiut przesłoniły problemy techniczne - ilustracja #1
Liczba graczy Outriders. Źródło: https://steamdb.info/app/680420/graphs/

Jak zwracają uwagę redaktorzy serwisu PCGamesN, są to najlepsze statystyki aktywności na Steamie w historii gier wspomnianego japońskiego wydawcy. Na drugim miejscu, z wynikiem 52,4 tys., plasuje się hybryda gatunków FPS i RPG Deus Ex: Mankind Divided. Różnica pomiędzy tym tytułem i Outriders jest więc naprawdę spora.

Popularność Outriders zaskoczyła twórców; udany debiut przesłoniły problemy techniczne - ilustracja #2
Liczba graczy Deus Ex: Mankind Divided. Źródło: https://steamdb.info/app/337000/graphs/

Nieco mniej imponująco wypadają recenzje użytkowników na Steamie – tylko 57% z ponad 3,4 tys. graczy uznało tytuł studia People Can Fly za udany. Jednak także w tym przypadku można dostrzec pewien pozytyw, bowiem znakomita większość narzekających zwraca uwagę na problemy z połączeniem, które – jakkolwiek smutne i irytujące by to nie było – są już pewnego rodzaju normą w pierwszych dniach po premierach dużych gier sieciowych (i w przypadku Outriders mogą w pewnej mierze świadczyć o tym, że skala sukcesu zaskoczyła twórców). Krytyka pomysłów i rozwiązań gameplayowych zdarza się znacznie rzadziej.

Jednak warto pamiętać, że Outriders jest tzw. looter shooterem (sieciową strzelanką z elementami RPG), a w przypadku tego gatunku o ostatecznym sukcesie decyduje długofalowy plan rozwoju gry. Czas pokaże, czy polskim deweloperom uda się zatrzymać graczy na dłużej, czy też ich dzieło pójdzie w ślady takich tytułów, jak Anthem czy Marvel’s Avengers. Trzymamy kciuki.

Przypominamy, że poza komputerami Outriders jest dostępne na konsolach PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X / S.

  1. Grałem w Outriders – im było trudniej, tym lepiej się bawiłem
  2. Outriders – poradnik
  3. Outriders – strona oficjalna