Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2013, 09:33

autor: Adrian Werner

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.)

Miniony tydzień na polskim rynku nie należał do nudnych. Zapowiedziano kilka nowych premier, ujawniono dodatkowe informacje o Wiedźminie 3 oraz opublikowano raport opisujący preferencje rodzimych graczy.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII ukaże się w naszym kraju nakładem firmy Cenega. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - wiadomość - 2013-12-02
Lightning Returns: Final Fantasy XIII ukaże się w naszym kraju nakładem firmy Cenega.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

Lightning Returns: Final Fantasy XIII

Firma Cenega pochwaliła się, że do jej planu wydawniczego dołączyło Lightning Returns: Final Fantasy XIII, czyli najnowsza odsłona popularnego cyklu firmy Square Enix. Gra zmierza na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3 i zadebiutuje w naszym kraju 14 lutego przyszłego roku.

Dragon Ball Z: Battle of Z

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - ilustracja #2

Cenega poinformowała również o zamiarze wydania gry Dragon Ball Z: Battle of Z, czyli trójwymiarowej bijatyki opartej na przebojowym japońskim serialu animowanym. Produkcja trafi do sprzedaży 24 stycznia przyszłego roku w wersjach na PlayStation 3 i Xboksa 360. Dla największych fanów przygotowana zostanie limitowana Edycja Goku, zawierająca 25-centrymetrową figurkę, album z grafikami i dodatkową zawartość w samej grze.

Konsolowe Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - ilustracja #3

Trzecią i ostatnią zapowiedzią wydawniczą firmy Cenega była konsolowa wersja innej bijatyki opartej na popularnej serii anime, czyli Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst. Produkcja trafi 31 stycznia przyszłego roku na konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Cały nakład premierowy zawierać ma pięć kart z atrakcyjnymi grafikami.

Przypomnijmy, że tytuł stanowi rozszerzoną wersję Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3. W porównaniu z pierwowzorem wprowadzono nową postać, poprawiono przerywniki filmowe i dodano sto misji z wymagającymi celami. Wszystko to dostępne jest jako darmowe DLC dla posiadaczy pełnej wersji gry. Warto też dodać, że pecetowe Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst trafiło do sprzedaży 25 października tego roku.

Gry z czasopism

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - ilustracja #4

Gamer DVD

Do kiosków powędrował nowy numer magazynu Gamer DVD. Kosztuje on 9,90 zł i dołączono do niego pełną wersję gry:

  1. Frozen Heart

CD Maniak

Do sprzedaży trafiło również najnowsze wydanie pisma CD Maniak. Magazyn opatrzono ceną 7,90 zł i za tę sumę otrzymacie pełne wersje:

  1. Szalony Kurczak 3
  2. Szalony Kurczak 2
  3. Szalony Kurczak: Edycja Zimowa

Pozostałe wieści

Worlds of Magic dopiero w drugim kwartał 2014 roku

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - ilustracja #5

Leszek Lisowski, czyli założyciel studia Wastelands Interactive poinformował, że premiera turowej strategii fantasy Worlds of Magic została przełożona na drugi kwartał przyszłego roku. Warto przypomnieć, że w kwietniu autorom udało się zebrać środki potrzebne na dokończenie produkcji za pośrednictwem serwisu Kickstarter.

Gra zmierza na pecety i zapowiadana jest jako duchowy spadkobierca kultowego Master of Magic. W kampanii obejmiemy dowództwo nad jedną z sześciu grywalnych ras, a podczas zabawy ważną rolę odegrają zarówno aspekty militarne, jak i dyplomacja, ekonomia oraz rozbudowa królestwa. Dwa miesiące temu twórcy wypuścili wersję demonstracyjną projektu.

Game Industry Trends 2013 – polski rynek gier w liczbach

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - ilustracja #6

Firma NoNoobs opublikowała raport Game Industry Trends 2013, opisujący polski rynek gier wideo. W stosunku do poprzedniego roku zaobserwowano 8% wzrost odsetka graczy. Co więcej, ten rodzaj spędzania wolnego czasu cieszy się rosnącą popularnością w każdym przedziale wiekowym. Nawet wśród osób powyżej 50 roku życia do elektronicznej rozrywki przyznaje się ponad 61% osób.

Pewne zmiany zaszły w kwestii preferowanych platform. Dominująca pozycję na rynku wciąż posiadają pecety, na których bawi się 61% badanych, co jest jednak wynikiem o 6% gorszym niż w roku ubiegłym. Słabną również konsole (spadek z 30% do 25%). Natomiast solidny wzrost zanotowały gry na urządzenia mobilne oraz te dostępne za pośrednictwem serwisów społecznościowych.

Raport objął znacznie więcej ciekawych danych, więc polecamy zapoznanie się z pełną wiadomością podsumowującą wyniki badania:

  1. Game Industry Trends 2013 - raport o polskich graczach

Wiedźmin 3 z lepiej zbalansowanym poziomem trudności

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25 listopada - 1 grudnia 2013 r.) - ilustracja #7

Studio CD Projekt RED podzieliło się kilkoma nowymi informacjami dotyczącymi gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Spore zmiany zajdą w zbalansowaniu systemu walki. Na średnim poziomie trudności bitwy mają być wyraźnie łatwiejsze niż w drugiej części cyklu, co jest odpowiedzią na opinie samych graczy. Nie zabraknie jednak odpowiednich opcji dla osób pragnących prawdziwego wyzwania.

Twórcy planują również wykorzystanie możliwości oferowanych przez konsole nowej generacji. Edycja na Xboksa One zrobi użytek z Kinecta oraz mobilnej aplikacji Xbox SmartGlass, choć nie zdradzono żadnych konkretów jak to będzie wyglądało w praktyce. Natomiast w przypadku PlayStation 4 rozważa się wprowadzenie obsługi panelu dotykowego pada, który może przydać się np. przy obsłudze interfejsu.

Jednocześnie podkreślono, że priorytetem pozostaje wersja pecetowa i ambicją autorów jest opracowanie produkcji, która wyciśnie siódme poty z nawet najpotężniejszych konfiguracji. W planach jest m.in. wsparcie dla ultra wysokich rozdzielczości ekranu (4K), choć programiści przyznają, że obecnie nadal mają pewne problemy z kompatybilnością i stabilnością gry przy takich ustawieniach.

PlayStation 4 – w Polsce zabraknie aplikacji rozrywkowych, Sony chce to zmienić

W dniu europejskiej premiery PlayStation 4 nabywcy konsoli będą mogli korzystać z takich usług jak Music Ulimited, Video Unlimited, IGN, VidZone, czy Netflix. Niestety żadna z kilkunastu aplikacji multimedialnych nie będzie dostępna w Polsce. Rozczarowani tym faktem zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do polskiego oddziału firmy Sony. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że trwają prace nad udostępnieniem tych usług rodzimym użytkownikom. Niestety, na razie nie wiadomo ile będziemy musieli na nie czekać.

Ciekawe linki

  1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (25-29 listopada 2013)
  2. Polska pecetowa jesień na Karaibach. Top Empik - Tydzień - 47
  3. Gry w pudełkach: najciekawsze oferty na weekend 30.11-1.12
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.