Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2020, 09:09

autor: Czaruś

Plotka: zamknięto studio pracujące nad DayZ [Aktualizacja]

Plotki głoszą, że zamknięto studio w Bratysławie, jedno z dwóch odpowiedzialnych za prace nad DayZ. Jeżeli doniesienia okażą się prawdziwe, może to oznaczać, że gra nie otrzyma już nowej zawartości.

[Aktualizacja 2] Bohemia Interactive zabrała głos w sprawie zamknięcia studia w Bratysławie. Deweloper przyznaje, że oddział firmy został rozwiązany, jednocześnie zapewnia, że rozwój DayZ będzie trwać nadal. Prace nad tytułem mają iść zgodnie z opublikowanymi w styczniu wytycznymi.

[Aktualizacja] Na oficjalnym twitterowym kanale DayZ została opublikowana wiadomość, która przeczy, jakoby zaprzestano rozwijać grę. Nie odnosi się jednak do informacji na temat zamknięcia studia odpowiedzialnego za tytuł oraz do zmniejszenia liczby pracujących nad nim deweloperów. W dalszym komentarzu możemy przeczytać, że należy się spodziewać oficjalnej informacji ze strony producenta – Bohemia Interactive.

W SKRÓCIE

  • Plotki głoszą, że zamknięto jedno z dwóch studiów pracujących nad DayZ.
  • Do tej pory brak jest oficjalnego oświadczenia Bohemia Interactive w tej sprawie, jednak komentarz Scotta Bowena częściowo potwierdza te doniesienia.

DayZ od studia Bohemia Interactive zrobiło spore zamieszanie w świecie growym. Z jednej strony gra jest chwalona przez graczy za pomysł i klimat, z drugiej oskarżana o liczne błędy i niedociągnięcia. Najlepszym tego świadectwem są oceny na platformie Steam – 64% z prawie 193 tys. recenzji jest pozytywnych. Jednak najnowsze plotki nie napawają optymizmem odnośnie przyszłości produkcji. Użytkownik Reddita o nicku snowbally poinformował, że zamknięto studio w Bratysławie, jedno z dwóch, które zajmowało się rozwojem DayZ. Źródło informuje również, że na chwilę obecną nad tytułem pracuje jedynie 10 osób z praskiego oddziału firmy.

Plotka: zamknięto studio pracujące nad DayZ [Aktualizacja] - ilustracja #1
Atakować leżącego? Niehonorowo!

Informacje podobno pochodzą od przyjaciela użytkownika, który był zatrudniony w Bohemia Interactive. Na potwierdzenie swoich słów źródło podaje link do strony Glassdoor, na której znajduje się 10 recenzji firmy wystawionych w 2020 roku, wszystkie od byłych pracowników – większość z lutego, a najświeższa z 21 kwietnia.

Snowbally dodaje, że twórcy przeszli pod skrzydła Nine Rocks Games, czyli nowo powstałego studia THQ, założonego przez Davida Duracka – również byłego dewelopera DayZ.

Wątek na Reddicie został zamknięty z powodu braku dowodów, jednak informacja rozeszła się lotem błyskawicy.

Fani gry zadali bezpośrednie pytanie o prawdziwość plotek na facebookowym oraz twitterowym koncie Bohemia Interactive, póki co firma się do nich nie odniosła. Udało mi się jednak znaleźć screen udostępniony przez użytkownika Reddita o nicku Snarker, który przedstawia komentarz Scotta Bowena – specjalisty ds. marketingu pracującego dla firmy. Niestety nie dotarłem do oryginalnej wiadomości – możliwe, że została usunięta.

Plotka: zamknięto studio pracujące nad DayZ [Aktualizacja] - ilustracja #2
Źródło: Reddit, użytkownik Snarker

Z komentarza wynika, że firma rzeczywiście zamknęła studio, jednak żaden z pracowników nie należał do deweloperów aktywnie pracujących nad grą.

Pomimo plotek nie spisywałbym jeszcze DayZ na straty. Koniec ubiegłego roku przyniósł nam duży dodatek inspirowany Polską, a sama gra nie tylko osiągnęła bardzo dobre wyniki sprzedaży, ale również odzyskała nieco zaufania graczy. Nawet pomimo nowego projektu, nad którym obecnie pracuje Bohemia Interactive, wydaje się mało prawdopodobne, aby producent postanowił uśmiercić tytuł. Z ostatecznym werdyktem musimy jednak poczekać na oświadczenie firmy.