Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 czerwca 2018, 12:00

autor: ElMundo

Piractwo na PC zmniejsza się z roku na rok – także w Polsce

Najnowszy raport organizacji Business Software Alliance pokazuje, że skala piractwa ulega stopniowemu zmniejszaniu - nie tylko w ujęciu ogólnoświatowym, ale także w odniesieniu do Polski.

Piractwo na PC zmniejsza się z roku na rok – także w Polsce - ilustracja #1

Jak co dwa lata, organizacja skupiająca się na walce z użytkowaniem nielegalnego oprogramowania – Business Software Alliance (BSA) – publikuje raport pokazujący aktualny stan piractwa w odniesieniu do trendów nie tylko ogólnoświatowych, ale także w ujęciu poszczególnych państw. Wnioski płynące z najnowszych danych uzyskanych przez analityków są bardzo pozytywne – skala piractwa regularnie się zmniejsza, a co najbardziej cieszy, taka sytuacja dotyczy także naszego kraju.

W ciągu sześciu ostatnich lat Polska zanotowała bowiem spadek udziału nielegalnego oprogramowania w całym rynku o 7%. Co prawda wciąż znajduje się on na stosunkowo wysokim poziomie, bo 46%, ale warto odnotować fakt, że tendencja jednoznacznie wskazuje na to, że kolejne lata także przyniosą stopniowe zmniejszanie skali piractwa. Tym samym znacząco spadła również wartość użytkowanego przez naszych rodaków software’u z nielegalnych źródeł – jeszcze w 2011 roku było to 618 milionów dolarów, podczas gdy w 2017 – 415. Różnica jest więc zauważalna, bo to praktycznie 1/3 tej sumy.

Co ciekawe, w badaniu przeprowadzonym przez BSA cały region Centralnej i Wschodniej Europy może pochwalić się spadkiem skali piractwa. Wart uwagi jest fakt, że na 24 państwa z naszego regionu ujęte w badaniu niewiele, bo pięć (Czechy, Estonia, Węgry, Słowacja i Słowenia) posiada mniejszy współczynnik użytkowania kradzionego oprogramowania od Polski. Choć niektóre z nich wciąż charakteryzują się wręcz alarmującymi wynikami w kwestii piractwa (Armenia – 85%, Białoruś – 82%, Ukraina – 80%), to każde z państw naszego regionu odnotowało zwiększenie roli legalnego oprogramowania w całym rynku.

Taka sytuacja pokrywa się także z ogólnoświatowymi trendami – uśredniona skala piractwa w 2017 roku wynosi 37%, co stanowi spadek o 2% w porównaniu z wynikami uzyskanymi w 2015 roku. Wartość nielegalnego oprogramowania zmniejszyła się z kolei o 8% do 46,3 miliardów.

Co jest powodem zmniejszającego się piractwa? Wedle BSA, głównym czynnikiem wpływającym na to, że chętniej sięgamy po oprogramowanie z legalnego źródła, jest wzrost gospodarczy. Widać to na przykładzie naszego regionu, w którym znajdziemy wiele dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym krajów, co oczywiście przekłada się na zwiększoną konsumpcję i wydatki, także w kontekście programów komputerowych. Od sięgania po nielegalne oprogramowanie powstrzymuje nas także możliwość zainfekowania swojego sprzętu malware, powiązanych z coraz większą ilością pirackich „wrzutek”.

Mimo spadków skali piractwa wartość tego procederu wciąż jest zatrważająco duża. - Piractwo na PC zmniejsza się z roku na rok – także w Polsce - wiadomość - 2018-06-06
Mimo spadków skali piractwa wartość tego procederu wciąż jest zatrważająco duża.

Organizacja zwraca także uwagę na fakt, że jednym z kluczowych czynników mogących pomóc w dalszym zwalczaniu piractwa, jest zmiana myślenia w związku z użytkowaniem nielegalnych programów, zwłaszcza w kontekście słabo rozwiniętych krajów. Autorzy raportu powołują się chociażby na słowa byłego prezydenta Rumunii, Traiana Basescu, który stwierdził, że piractwo pozwala mieszkańcom jego kraju na zwiększenie umiejętności w zakresie obsługi komputera, kierując te słowa do ówczesnego szefa Microsoftu, Billa Gatesa. „Lepszego” adresata takich „złotych myśli” chyba trudno sobie wyobrazić.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.