Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 17 kwietnia 2015, 13:41

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie, czyli najlepsze mobilne piłkarskie menadżery

Przed Wami czwarta odsłona naszego nowego cyklu krótkich artykułów, w których rekomendujemy godne polecenia produkcje mobilne. Tym razem omawiamy najlepsze piłkarskie menadżery.

Tematyką naszego kolejnego krótkiego przeglądu gier mobilnych uczyniliśmy najlepsze menadżery piłkarskie.

Football Manager Classic 2015

Nie mogliśmy oczywiście zacząć od żadnej innej gry niż Football Manager Classic 2015. Jest to konwersja trybu Classic z najnowszej pecetowej odsłony cyklu Football Manager, powszechnie uznawanego za absolutnego lidera tego gatunku. Produkcja oferuje wysoki poziom realizmu oraz skomplikowania. Baza danych jest ogromna, a zarządzanie klubem wymaga dużo czasu oraz sporego sprytu. Ponadto mecze możemy teraz obserwować w pełnym 3D. Całość jest oczywiście uproszczona w porównaniu ze standardowym trybem na pecetach, ale i tak na rynku mobilnym nie znajdziecie bardziej rozbudowanego tytułu.

Cała ta symulacja wymaga dużej mocy obliczeniowej, więc gra działa tylko na najnowszych tabletach. Posiadacze smartfonów i starszych tabletów mogą jednak kupić Football Manager Handheld 2015. Ten tytuł jest prostszy, ma mniejsza bazę danych, bardziej prymitywną sztuczną inteligencję oraz jedynie dwuwymiarowe mecze, ale i tak potrafi zapewnić fanom gatunku setki godzin doskonałej zabawy.

Pocket League Story 2

Osobom zainteresowanym tematyką, ale szukający lżejszego i bardziej abstrakcyjnego podejścia do niej polecamy grę Pocket League Story 2, autorstwa japońskiego studia Kairosoft, będącego niekwestionowanym królem mobilnych strategii ekonomicznych. Produkcja zawiera to, czego można oczekiwać od piłkarskiego menadżera. Obejmujemy więc kontrolę nad klubem i musimy werbować zawodników, szkolić ich oraz wygrywać za ich pomocą mecze. Konieczne jest także pozyskiwanie sponsorów i przede wszystkim sprawne gospodarowanie budżetem. Całość potraktowana jest z dużym przymrużeniem oka. Nie ma tutaj prawdziwych drużyn, a autorzy nie zawracali sobie głowy próbami realistycznego odtworzenia tego sportu. Nie znaczy to jednak, że gra jest prosta. Kairosoft tradycyjnie przygotowało bardzo udane mechanizmy ekonomiczne i osiąganie sukcesów wymaga sporego wysiłku.

Pocket League Story 2 dostępne jest niestety tylko na Androida. Posiadacze urządzeń z iOS mogą jednak zakupić pierwszą część cyklu.

New Star Soccer

Jako ostatnią produkcję postanowiliśmy polecić coś innego. W New Star Soccer zarządzamy bowiem nie całym klubem, a jedynie karierą pojedynczego piłkarza. Rozpoczynając zabawę generujemy zawodnika, a następnie musimy doprowadzić go na sam szczyt. Decydujemy o tym, do jakich klubów spróbuje się dostać, organizujemy treningi, zarządzamy jego zarobkami i inwestujemy w agentów, trenerów oraz nieruchomości. Konieczne jest także dbanie o jego życie osobiste oraz kontakty z mediami. Podczas meczów przejmujemy kontrolę tylko w momentach, gdy nasz podopieczny ma okazję odebrać komuś piłkę lub gdy sam jest przy piłce i wtedy wykonujemy dryblingi, podania oraz strzały. Grę cechuje wysoka grywalność i potrafi ona wciągnąć na długie godziny.