Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 listopada 2016, 19:25

Pierwsze recenzje Final Fantasy XV

Po dziesięciu latach oczekiwania jesteśmy o krok od premiery Final Fantasy XV. W przeddzień debiutu gry w sieci pojawiły się pierwsze recenzje najnowszej odsłony najpopularniejszej serii jRPG. Krytycy wypowiadają się w przytłaczającej większości pozytywnie o grze, choć wśród opublikowanych tekstów nie zabrakło też bardziej sceptycznych opinii.

Jutro po wielu latach oczekiwań i wielu perturbacjach w sklepach na całym świecie zadebiutuje Final Fantasy XV, wcześniej znane jako Final Fantasy Versus XIII. Produkcja została zapowiedziana po raz pierwszy w 2006 roku jako ekskluzywny tytuł na debiutujące wówczas PlayStation 3. O długotrwałym procesie powstawania gry z całą pewnością można napisać niejedną książkę. W 2012 roku Square Enix zmieniło trzon zespołu sprawującego kontrolę nad projektem, dzięki czemu prace deweloperów nabrały wreszcie tempa. Od tamtego czasu otrzymywaliśmy już regularne informacje na temat tytułu, a także jego kolejne wersje demonstracyjne, które pomogły twórcom lepiej poznać oczekiwania fanów.

Na dzień przed oficjalną światową datą premiery, w sieci pojawiły się pierwsze recenzje Final Fantasy XV. W większości opinie są pozytywne lub bardzo pozytywne, choć nie zabrakło też krytyków, którzy sceptyczniej przypatrują się nowemu dziełu Square Enix, wymieniając szereg drobnych i bardziej widocznych błędów i niedoróbek we wszystkich aspektach rozgrywki. Osoby stale śledzące temat wiedzą z pewnością, że niektórzy sprzedawcy złamali oficjalną datę debiutu tytułu i od ponad tygodnia pudełka z Final Fantasy XV trafiały w ręce wielu osób na całym świecie, które na długo przed recenzentami szczegółowo opisały plusy i minusy zabawy.

Recenzenci chwalą najczęściej skalę i otwarty świat gry, a także oprawę audiowizualną i projekty graficzne wirtualnego uniwersum. Gracze mają okazję zwiedzić nie tylko duże miasta, ale i wiele interesujących oraz ukrytych lokacji czy podziemi. Pochwały zdobywa aktywny system walki, który odchodzi od tego do czego przyzwyczaiła nas przez lata seria, eksperymentując z zupełnie nowymi rozwiązaniami. Wielu osobom przypadła też do gustu drużyna czterech głównych bohaterów i sposób w jaki została przedstawiona wiążąca ich przyjaźń.

Krytycy zauważają jednak, że nie wszystko w Final Fantasy XV zachwyci fanów. W scenariuszu gry widoczne mają być wyraźnie szwy i dziury, będące zapewne wynikiem kłopotliwej i wieloletniej produkcji. Wiele przerywników fabularnych zostało wyreżyserowanych i zmontowanych w dość nieporęczny sposób, w podobny sposób traktowane są niektóre wątki fabularne. Zgrzyty i niedoróbki widoczne są również w niektórych dialogach postaci. Wiele osób podkreśla, że produkcja podzielona jest na dwie oddzielne porcje. W pierwszej eksplorujemy otwarty świat, podczas gdy druga jest mocno liniowa, na wzór klasycznych Final Fantasy, co może nie spodobać się niektórym graczom. Zarzuty wysuwane są też wobec systemu zadań pobocznych, które rzadko wymagają od nas czegokolwiek poza zdobyciem określonych materiałów czy zabiciem konkretnych stworów.

Final Fantasy XV – recenzje zagranicznych krytyków

 1. LaPS4 – 95/100
 2. Destructoid – 9/10
 3. Polygon – 9/10
 4. Gameblog.fr – 9/10
 5. GamesBeat – 9/10
 6. Gamernuke – 9/10
 7. Eurogamer Italy – 9/10
 8. SpazioGames – 9/10
 9. PSTropies/XboxAchievements – 90/100
 10. TIME – 4.5.5
 11. Games Radar – 4,5/5
 12. Game Informer – 8,5/10
 13. Everyeye.it – 8,5/10
 14. Vanadal Online – 8,5/10
 15. 3DJuegos – 8.5/10
 16. IGN – 8,2/10
 17. Game Spot – 8/10
 18. VideoGamer – 8/10
 19. USGamer – 8/10
 20. ThisGenGaming [wersja Xbox One] – 7/10
 21. Game Kult – 6/10

Final Fantasy XV – średnia ocena według agregatorów opinii:

 1. Metacritic (wersja PS4) – 86 punkty [na podstawie 28 recenzji]
 2. OpenCritic – 84 punkty [na podstawie 18 recenzji]

Warto zaznaczyć, że poza jedną recenzją, która została odpowiednio oznaczona na liście, wszystkie pozostałe zostały napisane na podstawie wersji gry na PlayStation 4.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Final Fantasy XV
 2. Kompendium wiedzy o Final Fantasy XV