Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 maja 2018, 11:25

autor: AlexB

Piekielne Agony debiutuje na rynku

Dziś na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One debiutuje Agony – kontrowersyjny survival horror od bydgoskiego studia Madmind. Zgodnie z wczorajszymi doniesieniami, nie otrzyma on na PC łatki usuwającej cenzurę.

Agony nie miało łatwej drogi. Premiera tego zapowiedzianego w maju 2016 roku survival horroru była kilkukrotnie przekładana. Na domiar złego, studio Madmind, założone między innymi przez byłych pracowników CD Projekt Red, zostało zmuszone do niewielkiej autocenzury, by tytuł w ogóle mógł pojawić się na rynku w wersjach na konsole. Wszystko jednak skończyło się dobrze. Dziś Agony oficjalnie debiutuje na półkach sklepowych i platformach dystrybucji cyfrowej. Tytuł dostępny jest na PC (na Steamie zostanie on odblokowany około 17:00 czasu polskiego), PlayStation 4 oraz Xboksie One i posiada polską lokalizację (obejmującą wyłącznie napisy).

Takie widoki mogą zrobić wrażenie. - Piekielne Agony debiutuje na rynku - wiadomość - 2018-05-29
Takie widoki mogą zrobić wrażenie.

W Agony gracze wcielają się w nieszczęśnika, który z bliżej nieznanych powodów trafił do piekła. Jego zadaniem jest wydostanie się z czeluści inferna i poznanie historii swojego życia (bohater cierpi bowiem na amnezję). Podczas wędrówki protagonista doświadcza wielu okropieństw, które od kilku miesięcy są przedmiotem kontrowersji. W dziele bydgoszczan nie brakuje bowiem mocnej erotyki, gwałtów, znęcania się nad dziećmi. Zamieszanie z instytucjami przyznającymi oznaczenia wiekowe, chcącymi nadać tytułowi ograniczenie AO (Adult Only – tylko dla dorosłych), oraz inwestorami zmusiło twórców do wspomnianej w pierwszym akapicie autocenzury. W wersji pecetowej zdejmować ją miał specjalny patch, który jednak najprawdopodobniej nigdy nie ujrzy światła dziennego, gdyż wiązałoby się to z pozwami i groźbą zamknięcia Madmaind Studios. Deweloperom udało się jednak wynegocjować przywrócenie w premierowych wersjach tytułu wielu złagodzonych lub usuniętych scen w ich pierwotnej formie. Cenzura wciąż obejmuje kilka sekund z dwóch zakończeń (z siedmiu dostępnych) oraz parę sytuacji odblokowywanych dopiero po zakończeniu głównej kampanii. Zawiedzionych uspokajamy – kontrowersyjne fragmenty będzie można obejrzeć w całej okazałości na specjalnym materiale wideo, który ma zadebiutować 30 maja, czyli już jutro.

Podczas wizyty w piekle lepiej unikać jego mieszkańców. - Piekielne Agony debiutuje na rynku - wiadomość - 2018-05-29
Podczas wizyty w piekle lepiej unikać jego mieszkańców.

W sieci nie ma na razie zbyt wielu opinii na temat premierowej wersji Agony. Jedyną dostępną obecnie recenzję branżową można znaleźć w serwisie VG24.pl. Została ona skwitowana oceną 8/10. W tekście chwalone są takie elementy, jak fabuła, oprawa graficzna oraz wizja piekła. Z drugiej strony, nagany doczekały się projekty przeciwników i niezbyt przyjemny model poruszania się. Jeśli jesteście ciekawi, co nasz redaktor myśli na temat Agony, musicie uzbroić się w cierpliwość, przynajmniej do końca bieżącego tygodnia.

Na koniec podajemy wymagania sprzętowe pecetowej wersji Agony, zamieszczone na platformie Steam. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem tego tytułu, warto się z nimi zapoznać.

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i3 3.2 GHz, AMD Phenom II X4 955 - 4 Core, 3.2 GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta grafiki: Radeon R9 280 lub Nvidia GeForce GTX 660
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 17 GB
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX

Rekomendowane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 / 8 /10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i5-8400, AMD Ryzen 5 1600
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon RX 580 lub Nvidia GeForce GTX 1060 6GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 17 GB
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX