Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 kwietnia 2012, 15:25

autor: Marcin "Sarge" Skierski

PES FullControl, Player ID oraz ProActive AI - kluczowe nowości w grze Pro Evolution Soccer 2013

Firma Konami ujawniła pierwsze szczegóły na temat ostatnio zapowiedzianej gry Pro Evolution Soccer 2013. Japoński deweloper tradycyjnie obiecuje wiele innowacji w rozgrywce i jeszcze większy nacisk na realizm.

Firma Konami ujawniła pierwsze szczegóły na temat ostatnio zapowiedzianej gry Pro Evolution Soccer 2013. Japoński deweloper tradycyjnie obiecuje wiele innowacji w rozgrywce i jeszcze większy nacisk na realizm.

Jednym z najważniejszych usprawnień ma być system PES FullControl, pozwalający na większą swobodę w kontrolowaniu zawodników. Bardzo istotną kwestią wchodzącą w jego skład będzie przyjęcie piłki. Za pomocą przycisku R2 na padzie od PlayStation 3, gracz zatrzyma zmierzającą w jego stronę futbolówkę i natychmiast ruszy z nią dalej.

W Pro Evolution Soccer 2013 możliwa będzie pełna kontrola nie tylko nad podaniami, ale także nad strzałami. Samemu określimy ich wysokość i siłę, co wymagać będzie dodatkowego treningu, ale jednocześnie opanowanie tej funkcji pozwoli bardziej precyzyjnie kopnąć piłkę do celu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podobne opcje od kilku edycji są dostępne w konkurencyjnej serii FIFA.

Zmniejszone zostanie tempo rozgrywki, a z pomocą przycisku R2 zdecydujemy o różnym tempie i stylach dryblingu. Wobec tego odpowiednie zmiany dotkną również defensywę – w obronie trzeba będzie być jeszcze bardziej uważnym i odpowiednio wyczuwać moment odbioru piłki. Oprócz tego otrzymamy lepszą kontrolę nad ruchami bramkarza.

Z kolei funkcja Player ID umożliwi twórcom w większym stopniu odwzorować konkretnych piłkarzy. Dotyczy to nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także kluczowych zagrań i sposobu poruszania się największych gwiazd. Poprawiona zostanie sztuczna inteligencja oraz animacja bramkarzy, zobaczymy więc nowe parady i reakcje na ataki przeciwnej drużyny. Wyraźnie widać, że deweloper w tym przypadku wzorował się na funkcji Personality+ znanej z konkurencyjnej serii.

Ostatnią z kluczowych nowości w Pro Evolution Soccer 2013 będzie ProActive AI. System znacznie poprawi sztuczną inteligencję – wszelkie usprawnienia dotyczą podobno błędów i niedoróbek zgłaszanych przez samych graczy. Piłkarze będą lepiej reagować na wydarzenia na boisku, a sama rozgrywka ma być zbalansowana w taki sposób, by atak nie miał przewagi nad obroną i vice versa.

Z mniej ważnych informacji potwierdzono powrót aplikacji myPES oraz poprawione efekty dźwiękowe. Większość z zapowiadanych zmian to ogólniki, do których radzimy podchodzić z dystansem. Firma Konami niejednokrotnie obiecywała szereg innowacji w rozgrywce, które nie do końca sprawdzały się w pełnej wersji lub w ogóle nie były widoczne.

Pro Evolution Soccer 2013 ukaże się jesienią tego roku na PC, PlayStation 3, Xboksie 360, Wii, 3DS-ie, DS-ie, PSP oraz PlayStation 2. Trochę dziwi brak zapowiedzi wersji na PlayStation Vita, ale z czasem być może to się jeszcze zmieni. Posiadacze komputerów osobistych już teraz mogą rzucić okiem na wymagania sprzętowe gry.