Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 1 października 2009, 18:15

autor: Łosiu

Optimus S.A. przejmuje CD Projekt

Jak właśnie udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, firmy Optimus S.A. i CD Projekt podpisały listy intencyjny w sprawie zakupu przez Optimus S.A. 100% udziałów w CD Projekt Investment (firmie-matce, czyli właścicielu m.in. takich podmiotów jak CD Projekt RED czy serwis GOG.com).

Jak właśnie udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, firmy Optimus S.A. i CD Projekt podpisały listy intencyjny w sprawie zakupu przez Optimus S.A. 100% udziałów w CD Projekt Investment (firmie-matce, czyli właścicielu m.in. takich podmiotów jak CD Projekt RED czy serwisu GOG.com). Podpisanie finalnej umowy spodziewane jest jeszcze w październiku, zaś oficjalna informacja na temat całej transakcji powinna pojawiać się jeszcze dzisiaj.

Jak można na gorąco podsumować tę sytuację. Mamy tu do czynienia z interesującym posunięciem. Chodzi o to, że Optimus S.A., spółka notowana na Warszawskiej giełdzie od roku 1994, od lat nie jest w najlepszej kondycji finansowej, a w roku ubiegłym dwa razy wnoszono wniosek o jej upadłość. Ponieważ Optimus S.A. zapłaci za CDP wyłącznie swoimi akcjami powyższa transakcja w istocie oznacza, że udziałowcy CD Projektu staną się właścicielami Optimus S.A. i automatycznie wejdą na giełdę, co jak wiemy od pewnego czasu było dążeniem CD Projektu.

Z kolei dostęp do giełdy to potencjalnie spory zastrzyk gotówki dla firmy, co przełoży się na środki potrzebne do dalszego jej rozwoju (co w obecnej kryzysowej sytuacji gospodarczej jest nieocenione), w tym na przykład do ukończenia produkcji drugiej części Wiedźmina.