Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 maja 2022, 12:52

Old World vs. Civilization 6 - zobacz porównanie na screenach i filmie

Old World zadebiutowało wczoraj na Steamie. Gra powinna przypaść do gustu fanom Civilization, ponieważ obie produkcje łączy naprawdę wiele.

W SKRÓCIE:
  • Wczoraj na Steamie zadebiutowało Old World.
  • Grę łączy wiele podobieństw z serią Civilization.
  • Screeny oraz filmy z obu produkcji wskazują na wyraźne inspiracje.

Wczoraj na Steamie zadebiutował Old World, czyli turowa strategia od Mohawk Games. Głównym designerem gry jest Soren Johnson, który pełnił ważną rolę w tworzeniu Civilization 4.

Nie powinno więc dziwić, że jego najnowszą produkcję łączy wiele z serią Sida Meiera. Liczne podobieństwa dobrze przedstawia film stworzony przez twórcę kanału SergiuHellDragoonHQ.

Wyraźny kuzyn Civilization

Powyższy film pochodzi z 2020 roku, lecz pozostaje aktualny. Gra dotąd dostępna była jedynie na platformie Epic Games Store. Teraz zaś zadebiutowała na Steamie i miałem okazję ponownie się z nią zapoznać. Po kilkugodzinnej rozgrywce mogę osobiście potwierdzić, że od tego czasu gra nie przeszła większych zmian.

Pokrewieństwo pomiędzy Old World a Civilization widać gołym okiem. Rozpoczynając rozgrywkę, trafiamy na wyglądający znajomo świat podzielony na heksy. Na mapie znajdziemy różnorodne pola, surowce oraz przecinające teren rzeki.

W obu grach swoje jednostki przemieszczamy w systemie turowym. W Old World nasze ruchy zależą jednak nie tylko od potencjału oddziałów, ale również statystyk władcy. Mechanika ta jest więc nieco bardziej skomplikowana niż w serii Sida Meiera.

Obydwie produkcje pozwalają również założyć liczne miasta oraz wznosić cuda. Podobnie jak w Civilization 6, specjalne budowle postawimy w tytule Mohawk Games na konkretnych polach na mapie, a nie w samych miastach.

Zarówno w Old World, jak i w Civilization ważnym elementem gry jest odkrywanie kolejnych technologii. Drzewka reprezentujące kolejne wynalazki, idee oraz polityki wyglądają podobnie w obu produkcjach.

Old World vs. Civilization 6 - zobacz porównanie na screenach i filmie - ilustracja #1
Mapy w obu grach wyglądają znajomo.
Old World vs. Civilization 6 - zobacz porównanie na screenach i filmie - ilustracja #2
Drzewka technologii również są do siebie podobne.
Old World vs. Civilization 6 - zobacz porównanie na screenach i filmie - ilustracja #3
Również panele zarządzania miastem w obu grach są sobie bliskie.

Nie tylko podobieństwa

Mimo to obie gry mogą pochwalić się także sporą liczbą różnic. Old World stawia m.in. na elementy znane chociażby z Crusader Kings. Ważnym aspektem jest tu zarządzanie naszym rodem i dbanie o jego ciągłość.

W grze Mohawk Games przyjdzie nam również brać udział w losowych wydarzeniach. Odbywają się one regularnie i wpływają na funkcjonowanie naszego państwa. Są przy tym zależne od statystyk i działań wybranego przez nas władcy.

W ogólnym rozrachunku gra budzi więc wyraźne skojarzenia, lecz nie jest jedynie kopią popularnej Cywilizacji. Nawet gracze, którzy spędzili w poszczególnych odsłonach serii setki godzin, mogą znaleźć w Old World coś nowego, co wzbudzi ich zainteresowanie.