Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 kwietnia 2023, 08:58

autor: Adrian Werner

Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów

W tym tygodniu na Steamie zadebiutują takie gry, jak Sherlock Holmes: The Awakened i Boundary, wersja 1.0 Wartales oraz dodatki Vampire Survivors: Tides of the Foscari, X4: Kingdom End i Total War: WARHAMMER III - Forge of the Chaos Dwarfs.

Źródło fot. Shiro Games
i

Witamy w kolejnym odcinku cyklu omawiającego największe premiery na Steamie aktualnego tygodnia. Tym razem z powodu Świąt Wielkanocnych artykuł publikujemy wyjątkowo we wtorek.

Ten tydzień będzie kolejnym obfitującym w obiecujące debiuty. Ukaże się szereg godnych uwagi strategii i RPG-ów, a do tego premierę mieć będzie szereg wyczekiwanych dodatków.

Premiera tygodnia to Wartales (12 kwietnia 2023 r.)

Na najważniejszą premierę tygodnia wytypowaliśmy Wartales, czyli taktyczne RPG z turowym systemem walki opracowane przez znane z Northgard studio Shiro Games. Gra pozwoli pokierować drużyną najemników w ponurym świecie fantasy.

Wczesna wersja została przyjęta bardzo ciepło – na Steamie 90% recenzji graczy chwali Wartales, więc oczekiwania względem wydania 1.0 są duże.

 1. Wartales na Steamie

Najważniejsze premiery na Steam: 10-16 kwietnia

10 kwietnia

Basketball Club Story i Tropical Resort Story

Japońskie studio Kairosoft nie spocznie, póki nie przeniesie na PC całego katalogu swoich gier mobilnych. Nie narzekamy, bo w większości są to małe, ale bardzo sympatyczne produkcje. Wczorajsze konwersje to:

 1. Basketball Club Story – manager sportowy o prowadzeniu drużyny koszykarskiej.
 2. Tropical Resort Story – strategia o zarządzaniu kurortem zlokalizowanym na tropikalnej wyspie.
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #1
Źródło fot. Kairosoft.

Cynthia: Hidden in the Moonshadow

Cynthia: Hidden in the Moonshadow to trzecioosobowa przygodowa gra akcji osadzona w krainie fantasy. Produkcja koncentruje się na rozgrywce skradankowej i rozwiązywaniu zagadek.

 1. Cynthia: Hidden in the Moonshadow na Steam
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #2
Źródło fot. Catthia Games.

Hypermarket Tycoon Manager

Wczoraj zadebiutowała także gra Hypermarket Tycoon Manager. To strategia ekonomiczna, w której budujemy własny hipermarket, a następnie nim zarządzamy i go ulepszamy.

 1. Hypermarket Tycoon Manager na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #3
Źródło fot. Atomic Fabrik.

Miniland Adventure

Z kolei Miniland Adventure to survivalowy sandbox opracowany przez samotnego polskiego dewelopera. Nietypowym elementem gry jest to, że świat tworzy sam gracz, układając go z przydzielanych każdego dnia kafelków.

 1. Miniland Adventure na Steamie

11 kwietnia

Coal Mining Simulator

Żaden tydzień na Steamie nie może się obyć bez jakiegoś niszowego cywilnego symulatora. Tym razem padło na Coal Mining Simulator, który pozwoli nam zarówno zarządzać kopalnią, jak i wykonywać zadania jej pracowników.

 1. Coal Mining Simulator na Steamie

Sherlock Holmes: The Awakened

Jedną z najważniejszych premier tygodnia powinien okazać się Sherlock Holmes: The Awakened. To remake wyśmienitej przygodówki z 2006 roku, która tradycyjną historię o tytułowym detektywie wzbogaciła elementami mitologii Cthulhu. Efekt był wyśmienity i ugruntował pozycję studia Frogwares jako jednego z najciekawszych zespołów tworzących w tym gatunku.

 1. Sherlock Holmes: The Awakened na Steamie

Tron: Identity

Z kolei Tron: Identity to przygodówka opowiadająca nową historię w filmowym uniwersum. Głównym powodem, dla którego czekamy na tę produkcję, jest fakt, że to najnowszy projekt studia Bithell Games, znanego z takich udanych tytułów, jak Thomas Was Alone czy John Wick Hex.

 1. Tron: Identity na Steamie

12 kwietnia

Ascendum

Ascendum to dwuwymiarowa platformówka z silnymi elementami przygodowymi. Pełną zagadek magiczną krainę będziemy przemierzali sami lub z przyjacielem w trybie kooperacji.

Odpowiedzialne za produkcję studio The Caecus wcześniej opracowało grę Ruins of Albion, która ma 86% pozytywnych recenzji na Steamie.

 1. Ascendum na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #4
Źródło fot. The Caecus.

Caliber

Caliber to wojenna strzelanka korzystającą z modelu free-to-play. Wydarzenia ukazane zostaną z perspektywy trzecioosobowej, a produkcja zaoferuje zarówno tryby PvP, jak i kooperacyjne.

 1. Caliber na Steamie

Cardboard Town

Cardboard Town połączy strategię ekonomiczną typu city builder z karcianką, pozwalając nam budować wymarzone miasto za pomocą talii.

Odpowiedzialne za projekt studio Stratera Games ma na koncie szereg udanych produkcji, w tym Verlet Ascend, Havsala: Into the Soul Palace oraz Lighthouse Keeper które mają odpowiednio 90%, 96% oraz 88% pozytywnych recenzji na Steam.

 1. Cardboard Town na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #5
Źródło fot. Stratera Games.

Flooded

Innym godnym uwagi city builderem, który zadebiutuje w środę, będzie Flooded. Gra oparta jest na świetnym pomyśle – będziemy tutaj budowali miasteczka na kurczących się wyspach. Kluczową rolę odegra zatem szybkość w eksploatacji zasobów, tak aby zdarzyć z ich wykorzystaniem, zanim cały ląd kompletnie pochłonie woda.

 1. Flooded na Steamie

Golfinite

Osoby szukające luźnego podejścia do tematyki sportowej zainteresować może Golfinite. Gra zaoferuje rozgrywki golfa w wersji arcade, z wieloma nietypowymi przeszkodami na polach, takimi jak portale teleportujące piłeczki. Również sam gracz będzie mógł pomagać sobie w rozgrywce wieloma magicznymi zdolnościami.

 1. Golfinite na Steamie

Plantera 2: Golden Acorn

Z kolei w Plantera 2: Golden Acorn zajmiemy się rozwojem magicznego ogrodu, wykorzystując do tego celu armię fantastycznych pomocników.

Pierwsza część serii została przyjęta bardzo ciepło – na Steamie ma 88% pozytywnych recenzji.

 1. Plantera 2: Golden Acorn na Steamie

Rusted Moss

Rusted Moss to ciekawie zapowiadająca się platformówka 2D typu metroidvania. Gra położy duży nacisk na walkę, która będzie przebiegała dosyć nietypowo z powodu wyposażenia bohaterki. Posiadać ona bowiem będzie wystrzeliwaną linkę z hakiem, która pozwoli jej obracać się o 360 stopni wokół miejsca wbicia haka.

Wygląda to świetnie, a jeszcze lepiej sprawdza się w rozgrywce. Polecamy sprawdzenie dema na Steamie, które robi wyśmienite wrażenie.

 1. Rusted Moss na Steam

X4: Kingdom End

Ten tydzień obfitować będzie w duże premiery dodatków. W środę ukaże się X4: Kingdom End, czyli najnowsze DLC do popularnego symulatora kosmicznego z 2018 roku.

Rozszerzenie zaoferuje nowy obszerny wątek fabularny oraz wprowadzi do gry jednostki i stacje wodnej rasy Boronów.

 1. X4: Kingdom End na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #6
Źródło fot. Egosoft.

Wildfrost

Natomiast Wildfrost to obiecująca bitewna karcianka z elementami roguelike. Produkcja zaoferuje bogatą fabułę i przeznaczona będzie wyłącznie do samotnej rozgrywki.

Za grę odpowiada studio Deadpan Games, czyli autorzy ciepło przyjętego Caveblazers, które ma 87% pozytywnych recenzji na Steam.

 1. Wildfrost na Steamie

13 kwietnia

Boundary

W czwartek we wczesnym dostępie zadebiutuje Boundary. To sieciowy FPS, w którym gracze pokierują astronautami biorącymi udział w realistycznych kosmicznych potyczkach z wykorzystaniem arsenału wzorowanego na współczesnej broni palnej.

 1. Boundary na Steamie

Fabledom

Graczy lubiących relaksujące city buildery zainteresować może gra Fabledom, w której zajmiemy się budową miasta w magicznej krainie fantasy.

Autorzy wzorowali się m.in. na serii The Settlers, więc nie zabraknie bitew, ale całość skoncentruje się na rozwoju ekonomicznym oraz stosunkach dyplomatycznych z innymi nacjami.

 1. Fabledom na Steamie

House Flipper – Farm DLC

Fani gry House Flipper z niecierpliwością wypatrują premiery dodatku Farm. Zgodnie z tytułem DLC pozwoli poprowadzić własną farmę, co obejmie zarówno uprawę roślin, jak i hodowlę zwierząt. Nie zabraknie także opcji rozbudowy domu.

 1. House Flipper – Farm DLC na Steamie

Meatgrinder

Meatgrinder to gra FPS w klimacie retro osadzona w postapokaliptycznym świecie przypominającym ten z serii Mad Max.

Produkcja ma świetny patent na rozgrywkę. Cała akcja toczyć się będzie w trakcie wielkich pościgów, podczas których gracz zmuszony zostanie do walki na dachach rozpędzonych aut i ciężarówek.

Na Steamie dostępne jest bardzo miodne demo. Warto sprawdzić tę grę przed premiera.Meatgrinder na Steamie

 1. Meatgrinder na Steamie

Path To Gaea

Path To Gaea to turowa gra logiczna z izometryczną kamerą. W produkcji pokierujemy lisem, eksplorującym plansze pełne pułapek, potworów i zagadek.

 1. Path To Gaea na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #7
Źródło fot. Astrild Games.

Total War: WARHAMMER III – Forge of the Chaos Dwarfs

Jednym z wielkich dodatków, które zadebiutują w tym tygodniu, będzie Forge of the Chaos Dwarfs do strategii Total War: WARHAMMER III.

Zgodnie z tytułem rozszerzenie wprowadzi do gry rasę krasnoludów Chaosu oraz powiązane z nią jednostki i mechaniki rozgrywki.

 1. Total War: WARHAMMER III – Forge of the Chaos Dwarfs na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #8
Źródło fot. Sega.

Trinity Fusion

Trinity Fusion to platformówka 2.5D wzbogacona elementami roguelike. Gra położy nacisk na walkę, a wśród map znajdziemy zarówno lokacje zaprojektowane ręcznie, jak i wygenerowane proceduralnie.

Ciekawie prezentuje się fabuła. Gra opowie historię trzech wersji tej samej bohaterki, żyjących w mocno odmiennych równoległych rzeczywistościach.

 1. Trinity Fusion na Steamie

Shardpunk: Verminfall

Z kolei Shardpunk: Verminfall to taktyczne RPG z turowym systemem walki, mocnymi elementami survivalowymi i grafiką wykonaną w stylu retro.

Akcja toczyć się będzie w steampunkowym uniwersum, które zostało opanowane przez hordy człekokształtnych szczurów. Ludzkość przegrała tę wojnę i naszym zadaniem będzie ucieczka oraz ocalenie jak największej grupy ludzi przez zagładą

 1. Shardpunk: Verminfall na Steamie

Vampire Survivors: Tides of the Foscari

Jedną z najważniejszych premier tygodnia powinno okazać się Tides of the Foscari, czyli dodatek do zeszłorocznego przeboju Vampire Survivors.

DLC zabierze nas do tytułowej akademii Foscari, w której szkolone są kolejne pokolenia wojowników. Rozszerzenie wprowadzi do gry m.in. 8 postaci, 13 rodzajów broni oraz nową lokację.

 1. Vampire Survivors: Tides of the Foscari na Steamie

14 kwietnia

De-Exit: Eternal Matters

De-Exit: Eternal Matters to przygodowa gra akcji, w której rozgrywka skoncentruje się na eksploracji, skradaniu i rozwiązywaniu zagadek.

W grze pokierujemy zmarłym bohaterem, który po dotarciu w zaświaty odkrywa, że miejsce to zostało doprowadzone do ruiny przez jednego z jego strażników.

 1. De-Exit: Eternal Matters na Steamie
Nowości na Steam. Wyczekiwane taktyczne RPG i dodatki do wielkich przebojów - ilustracja #9
Źródło fot. SandBloom Studio.

Mega Man Battle Network Legacy Collection Vol. 1 & 2

W piątek na Steamie zadebiutuje Mega Man Battle Network Legacy Collection. Będą to dwa zestawy gier RPG będących spin-offami klasycznego cyklu firmy Capcom.

W skład pierwszej kolekcji wejdą trzy pierwsze części serii Mega Man Battle Network, a skład drugiej – pozostałe trzy. Część z produkcji z zestawu dostępna będzie także w alternatywnych wersjach, a do tego dorzucone zostaną liczne materiały dodatkowe.

 1. Mega Man Battle Network Legacy Collection Vol. 1 na Steamie
 2. Mega Man Battle Network Legacy Collection Vol. 2 na Steamie

Rewind Or Die

Miłośników horror zainteresować powinna gra Rewind Or Die. To utrzymana w stylistyce retro produkcja, w której wcielimy się pracownika wypożyczalni kaset VHS, który poza wykonywaniem obowiązków zawodowych będzie musiał również poradzić sobie z polującym na niego seryjnym mordercą.

 1. Rewind Or Die na Steamie

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej