Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 września 2021, 12:29

autor: GRG

No Man's Sky ma w większości pozytywne recenzje na Steamie, rok 2020 był przełomowy

Po pięciu latach od premiery No Man's Sky zbiera w większości pozytywne oceny na Steamie. Sześć aktualizacji w 2020 roku diametralnie zmieniło odbiór gry.

Pięć lat po premierze gry można śmiało powiedzieć, że Sean Murray dotrzymał słowa i odbudował utracone na początku zaufanie graczy. No Man's Sky zyskuje w większości pozytywne recenzje z każdą nową aktualizacją, a siedemnasty update Frontiers jest tego kolejnym przykładem. Wprowadza on m.in. możliwość stworzenia własnej osady i kierowanie poczynaniami mieszkańców. Graczom ewidentnie spodobał się pomysł zakładania siedlisk, co wyraźnie widać po ostatnich recenzjach.

No Mans Sky ma w większości pozytywne recenzje na Steamie, rok 2020 był przełomowy - ilustracja #1

Analizując zestawienie ocen gry widać doskonale korelację w skokach w liczbie pozytywnych recenzji z pojawianiem się kolejnych aktualizacji. W ciągu czterech miesięcy po premierze gry pojawiło się o 20% więcej recenzji negatywnych (34 181) niż pozytywnych (27 200). Zmianę w odbiorze wśród graczy spowodowało wydanie w 2018 roku update'u NEXT (1.5), który wprowadził m.in. długo oczekiwany tryb wieloosobowy. Przełomowy był 2020 rok – gra otrzymała aż sześć wysokoocenianych, dużych update’ów:

  • Living Ship (2.30) – organiczne statki kosmiczne i technologie, seria nowych misji fabularnych.
  • Exo Mech (2.40) – roboty kroczące odporne na zagrożenia środowiskowe, nowe funkcje budowy baz.
  • Crossplay (2.50) – możliwość wspólnej gry użytkowników PC/Xbox One/PlayStation 4.
  • Desolation (2.60) – eksploracja proceduralnie generowanych statków kosmicznych (w stylu Dead Space), nowe misje.
  • Origins (3.00) – nowe planety w istniejących układach, usprawnienia różnorodności biomów, nowy tryb foto, nowe budowle, wulkany, zmiany pogodowe, gigantyczne czerwie.
  • Next Generation (3.10) – 32-osobowy multiplayer, cross-play z Xbox Series X/S i PS5, tryb 4K dla konsol nowej generacji, tryb VR dla PlayStation 5.

Mało która gra potrafiła wywołać tyle emocji w ciągu ostatnich lat, ale trzeba przyznać, że twórcy stanęli na wysokości zadania i ciągle pracują w celu poprawy odbioru swojego dzieła. Siedemnaście dużych aktualizacji wprowadziło do No Man's Sky wiele fundamentalnych zmian. Warto zaznaczyć, że wszystkie nowości są darmowe, a nie sprzedawane jako DLC lub osobne dodatki. Podobnie ma być w przyszłości. Rzadko spotykana praktyka, a to jeszcze nie koniec rozwoju gry.

Obecnie nieprzychylne opinie o grze stanowią nikły procent, a Sean Murray podziękował graczom za sukces aktualizacji Frontiers:

Update zatytułowany Frontiers dostępny jest od 1 września.