Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 6 września 2021, 12:30

Shang-Chi wielkim sukcesem Disneya; film MCU z rekordowymi zarobkami

Shang-Chi okazał się wielkim sukcesem Marvela. Film zarobił już ponad 120 milionów dolarów na całym świecie.

3 września w kinach na całym świecie zadebiutował kolejny film z uniwersum MCU. Po trzech dniach emisji na srebrnym ekranie możemy już stwierdzić, że jest on wielkim sukcesem Disneya. Shang-Chi zarobił bowiem aż 71 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie suma ta sięga z kolei 127 milionów dolarów. Należy przy tym pamiętać, że film jeszcze dziś ma szansę znacznie zwiększyć swoje zarobki. Za oceanem trwa bowiem Święto Pracy, które wydłuża Amerykanom weekend o jeden dzień.

Wynik ten będzie jeszcze bardziej imponujący, gdy weźmiemy pod uwagę okoliczności premiery filmu. W grę wchodzi tu bowiem nie tylko trwająca pandemia. Weekend poprzedzający amerykańskie Święto Pracy jest również uznawany za jeden z najgorszych okresów dla kinowych debiutów. Dotychczasowym rekordzistą pod względem zarobków w tym terminie było Halloween z 2007 roku. Horror Roba Zombiego cieszył się wówczas wynikiem na poziomie 30 milionów dolarów.

W sukces Shang-Chi początkowo nie wierzyli także branżowi specjaliści. Przewidywali oni bowiem, że film zarobi w USA około 45 milionów dolarów w trakcie weekendu otwarcia. Aktualnie szacunki samego Disneya oscylują jednak wokół 85 milionów dol.. Biorąc pod uwagę, że film już teraz przekroczył w Ameryce barierę 70 milionów dol., przewidywania te są bardzo prawdopodobne. Na korzyść Shang-Chi może działać również fakt, że film obecnie zobaczyć można jedynie w kinach. Jest to zmiana w stosunku do poprzedniej produkcji Marvela, czyli Czarnej Wdowy, którą emitowano również za pośrednictwem platformy Disney+. Shang-Chi pojawi się na niej dopiero 45 dni po swojej kinowej premierze.

Wytwórnia Disney na pewno jest więc zadowolona z wyniku swojego filmu. Najprawdopodobniej zarobi on bowiem więcej, niż wynosił jego budżet (150 milionów dolarów). W obecnych warunkach nie jest to oczywistością.