Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 kwietnia 2024, 19:45

autor: Zuzanna Domeradzka

„Niemożliwy do pobicia” rekord w strzelance Doom 2 został pobity po 26 latach. Różnica wynosi zaledwie sekundę

Ustalono nowy rekord przejścia pierwszej mapy w Doomie 2. Uważany za niemożliwy do pobicia czas został poprawiony po 26 latach.

Źródło fot. id Software
i

Wydany w 1994 roku drugi Doom to niewątpliwie jeden z najbardziej lubianych przez graczy FPS-ów. Chociaż od premiery owej strzelanki studia id Software minęło już 30 lat, to wciąż cieszy się ona sporym zainteresowaniem, chociażby wśród speedrunnerów.

Świadczy o tym fakt, że niedawno padł nowy rekord w przechodzeniu Dooma II na czas. Nie chodzi jednak o pokonanie w jak najkrótszym czasie całej gry, a tylko jej pierwszego poziomu. Plansza „Entryway” jest naprawdę niewielka i bez większego przygotowania można ją ukończyć w błyskawicznym tempie. Rekord jej przejścia ustanowił w 1998 roku Thomas „Panter” Pilger, który przeszedł ją w 5 sekund.

Po 26 latach rekord ten został pobity prze Amerykanina posługującego się pseudonimem 4shockblast – pokonał on „Entryway” w 4 sekundy. Warto dodać, że ów speedrunner często przechodzi na czas gry z serii Doom. Na swoim koncie ma m.in. rekord ukończenia pierwszego poziomu „jedynki” (ustanowiony w 2019 roku). Jego najświeższe osiągnięcie to nie lada wydarzenie dla społeczności skoncentrowanej wokół Dooma, gdyż przez lata rekord Pilgera był uważany za niemożliwy do pobicia.

W pierwszym poziomie drugiego Dooma jest bardzo mało możliwości do usprawnienia swojej taktyki w przechodzeniu mapy na czas, głównie ze względu na jej niewielki rozmiar. Oprócz odpowiedniej techniki, polegającej m.in. na strzeleniu w odpowiednie miejsce we właściwym momencie, trzeba mieć też sporo szczęścia. Historię speedrunów poziomu „Entryway” i ich analizę możecie prześledzić w świetnym materiale opublikowanym na kanale Karl Jobst w serwisie YouTube.

Jeśli chcielibyście wrócić do gier z serii Doom lub poznać je po raz pierwszy, to na Steamie wszystkie główne odsłony tego cyklu dostępne są teraz na promocji, która zakończy się 22 kwietnia.

  1. id Software - strona studia